Gminny organ podatkowy może pobierać podatek od gminy jako właściciela nieruchomości.
Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8637/12). Resort wyjaśnił, że podatnikami podatku od nieruchomości są – co do zasady – właściciele (posiadacze samoistni) nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownicy wieczyści gruntów. Podatnikami są również posiadacze nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, zarówno jeśli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub z innego tytułu prawnego, jak i wówczas gdy jest bezumowne. Analogiczne zasady opodatkowania obowiązują na podstawie ustawy o podatku leśnym i rolnym.
Natomiast gmina i Skarb Państwa są zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości (podatku leśnego) od nieruchomości (lasów) stanowiących ich własność, jeżeli nie zostały one przekazane w posiadanie innym podmiotom. Inaczej jest w podatku rolnym, gdzie obowiązuje wyłączenie z opodatkowania dla gmin i Skarbu Państwa.
MF stoi na stanowisku, że w prawie podatkowym dopuszczalna jest tożsamość podmiotów zobowiązania podatkowego, tj. podatnika oraz organu podatkowego. W związku z tym możliwa jest np. taka sytuacja, że gminny organ podatkowy występujący jako podmiot prawa publicznego pobiera podatek od gminy jako podmiotu cywilnoprawnego (właściciela nieruchomości).
Resort podkreśla, że brak wyłączenia z obowiązku opodatkowania dla gmin i Skarbu Państwa ma w założeniu skłaniać do prawidłowego gospodarowania mieniem publicznym, a przez to zapewniać wpływy podatkowe.