Rolnik, który wynajmuje kwatery turystom, nie zapłaci podatku. Jeśli jednak lokal znajduje się w mieście, na przykład w Sopocie czy Kołobrzegu, właściciel nie skorzysta ze zwolnienia.
Najem pokoi turystom to jeden z popularnych sposobów zarobienia pieniędzy przez osoby mieszkające w miejscowościach turystycznych – nad morzem, na Mazurach, w górach lub innych atrakcyjnych regionach kraju. Osoby, które zajmują się najmem, muszą zapłacić od uzyskanego przychodu podatek dochodowy od osób fizycznych. Przepisy przewidują jednak zwolnienie z opodatkowania, jeśli są spełnione warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).
Zgodnie z tym przepisem zwolnione z podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
Jak wyjaśnia Izabela Ukonu, starszy konsultant w Accreo Taxand, warunki te muszą być spełnione łącznie.
– Należy zauważyć, że organy podatkowe interpretują przesłanki do korzystania ze zwolnienia w sposób ścisły – stwierdza nasza rozmówczyni.
W konsekwencji – tłumaczy – zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, nie jest zwolniony z PIT np. wynajem całego budynku mieszkalnego w gospodarstwie. Ze zwolnienia nie skorzystają również podatnicy, którzy wynajmują pokoje pracownikom będącym w podróży służbowej.
– Opodatkowane będzie też wynajmowanie pokoi w budynku położonym poza gospodarstwem rolnym, przez podatnika będącego właścicielem gospodarstwa rolnego oraz najem pokoi w gospodarstwie rolnym położonym na terenie mającym prawa miejskie – przypomina Izabela Ukonu.
Zakres zwolnienia podatkowego jest więc bardzo niewielki. Jeśli przykładowo podatnik wynajmuje mieszkanie w Kołobrzegu, Sopocie czy Ustce, a więc – miejscowościach, które są miastami, to już tylko z tego powodu nie może skorzystać ze zwolnienia. Wynajmujący (właściciel mieszkania) będzie więc musiał zapłacić PIT, nawet jeśli wynajmuje tylko dwa pokoje.
Wyjaśnijmy, że korzystną metodą opodatkowania przychodów z najmu jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, stawka podatku wynosi 8,5 proc. Co więcej, nie ma obowiązku rejestracji takiej działalności w urzędzie.
Wybierając opodatkowanie ryczałtem, podatnik nie będzie jednak mógł uwzględnić kosztów uzyskania przychodów. Warto też pamiętać, że przychody z najmu trzeba rozliczyć w zeznaniu rocznym.