Zdaniem NSA podatnik ma obowiązek przechowywać faktury, które były podstawą odliczenia VAT
Przedsiębiorca musi mieć duplikaty zaginionych faktur VAT, jeśli nie chce utracić prawa do odliczenia podatku.
Przedsiębiorca musi mieć duplikaty zaginionych faktur VAT, jeśli nie chce utracić prawa do odliczenia podatku.
W systemie VAT faktura jest dokumentem, który pozwala w sprawny sposób na kontrolę prawidłowości rozliczeń – zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. Zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) oraz unijną dyrektywą VAT posiadanie (otrzymanie) faktury przez podatnika jest warunkiem koniecznym powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego. W praktyce powstaje pytanie, co, jeżeli podatnik faktury posiadał, ale na skutek zdarzeń niezależnych od niego – takich jak np. pożar lub kradzież – je utracił.
Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Przepis ten mówi o „fakturach otrzymanych”, a nie „posiadanych”. Konieczne jest zatem otrzymanie faktury, aby skorzystać z prawa do odliczenia, a nie ich posiadanie później w trakcie ewentualnej kontroli. Takie same wnioski płyną z wykładni dyrektywy VAT. Podatnik, gdy wykonuje swoje prawo do odliczenia, musi posiadać fakturę. Jednak czym innym jest późniejsze dowodzenie, że podatnik spełnił przesłanki odliczenia. Dlatego w trakcie ewentualnej kontroli wystarczyć powinno ustalenie, czy podatnik posiadał fakturę w momencie wykonywania swojego prawa. Wnioski te zostały potwierdzone przez Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu w sprawie C-85/95 Reisdorf.
Biorąc powyższe pod uwagę, jak również przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749), należy uznać, że organy podatkowe powinny podjąć kroki w celu wyjaśnienia, czy podatnik faktury posiadał w momencie skorzystania z odliczenia. Podatnikowi nie można odmawiać „utrzymania” prawa do odliczenia podatku tylko z tego powodu, że faktury (lub duplikatu) nie posiada w trakcie kontroli.
Niestety Naczelny Sąd Administracyjny jest odmiennego zdania, o czym świadczy wyrok z 6 lipca 2012 r. (sygn. akt I FSK 1042/11) w sprawie, w której podatnik faktury otrzymał, które następnie zostały mu skradzione. Podobnie NSA orzekał już w jednym z wcześniejszych wyroków (z 5 listopada 2010 r.; sygn. akt I FSK 1566/09) w odniesieniu do faktur, które spłonęły w pożarze. To podatnik – zdaniem NSA – ma obowiązek przechowywać faktury, a w przypadku ich braku, zdobyć duplikaty. Organ nie jest obowiązany do dowodzenia faktów dających podstawy do odliczenia podatku.
Takie stanowisko nie jest jednak przekonujące, gdyż nie rozstrzyga istoty rzeczy. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę orzecznictwo NSA, wydaje się, że podatnik nie ma wyboru – w razie utraty faktur konieczne będzie gromadzenie ich duplikatów.
Paweł Mikuła, doradca podatkowy, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte w Katowicach
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama