Minister finansów Cypru Kikis Kazamias oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nikozji Paweł Dobrowolski podpisali Protokół o zmianie polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

W komunikacie zaznaczono, że do podpisania dokumentu doszło w czwartek w Nikozji na Cyprze.

"Zmiany wprowadzone protokołem do umowy wpisują się w polską politykę w zakresie umów podatkowych, zmierzającą do usunięcia z polskiej bazy traktatowej zapisów wykorzystywanych w agresywnym planowaniu podatkowym" - podało MF.

W komunikacie wskazano, że główna zmiana wprowadzona do umowy polega na usunięciu z niej tzw. klauzuli tax sparing. Chodzi o prawo do "odliczenia podatku fikcyjnego", które zwykle stosują kraje rozwijające się. Klauzula taka umożliwia uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu.

"Protokół wprowadza zmiany w sposobie opodatkowania dochodów członków zarządu. Po wejściu w życie jego postanowień, dochody członków zarządu opodatkowane będą wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu" - poinformował resort finansów.

Protokół rozszerzył też umowę o pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, opartą o art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. MF wyjaśniło, że umożliwia ona uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym również o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Ponadto w zmienionej umowie obniżono stawkę podatku pobieranego u źródła określoną w umowie w odniesieniu do dywidend (z 10 proc. do 0 proc. lub 5 proc.) oraz odsetek (z 10 proc. do 5 proc.).