Polska ustaliła maksymalna stawkę podatku od wydobycia miedzi na 32 tys. zł (9 138 dolarów) za tonę w przypadku jeśli średnia miesięczna cena za metal przekroczy na światowych rynkach 52 tys. zł za tonę.
Reklama

Minimalna stawka to 130 zł za tonę, jeśli średnia cena miedzi nie przekroczy 13 tys. zł za tonę. Stawki te znalazły się w projekcie ustawy opublikowanym dzisiaj na stronie internetowej ministerstwa finansów. Podatek ten nie będzie uznawany za koszt uzyskania przychodu w podatkach dochodowych, a spodziewane dochody budżetowe z tytułu tego podatku wyniosą w 2012 r. około 1,8 mld złotych.

Przewidywany termin wejścia w życie ustawy - 1 marca 2012 r.

Jak pisze ministerstwo w uzasadnieniu do projektu wielkość udokumentowanych zasobów rudy miedzi w obszarach koncesyjnych stawia Polskę na 9. miejscu na świecie oraz na 2. miejscu w przypadku zasobów srebra (U.S. Geological Survey – 2011 r.).

Reklama

Praktycznie wszystkie państwa dysponujące istotnymi zasobami surowców mineralnych nałożyły na sektor wydobywczy specjalne podatki lub też prowadzą prace nad wprowadzeniem takich podatków. Brak podobnego instrumentu fiskalnego w Polsce sprawia, iż udział Skarbu Państwa w zyskach pochodzących z wydobycia surowców mineralnych w Polsce, w tym wydobycia rud zawierających miedź i srebro, jest znacznie niższy niż w innych państwach – argumentuje resort.

Przykładowo udział państwa w zyskach z tytułu produkcji rud miedzi wynosi w Chile ok. 57 proc., w Botswanie – 55 proc., w Indonezji – 45 proc., podczas gdy w Polsce oscyluje w okolicy 20 proc.

MF nie zamierza łagodzić podatku od kopalin, akcje KGHM spadają

Ministerstwo Finansów nie planuje w żaden sposób złagodzić podatku od wydobycia kopalin, choć zamierza konsultować projekt - powiedział dziennikarzom w czwartek minister finansów Jacek Rostowski. Na giełdzie kurs akcji KGHM mocno spada.

"Będziemy oczywiście konsultowali projekt, ale nie dlatego, że kurs akcji KGHM spada. W interesie Polski jest, aby złoża były wykorzystywane na korzyść całej Polski, żeby było tak jak w innych krajach, gdzie takie podatki istnieją. Źle, że do tej pory nie było takiego podatku" - stwierdził minister.

W czwartek od południa kurs miedziowej spółki mocno spada na warszawskiej giełdzie. Ok. 17.25 akcje KGHM traciły 10,62 proc., jeden papier kosztował 107,7 zł. W południe za akcję płacono 122,5 zł.

Notowaniom KGHM nie pomogła nawet opublikowana ok. 17 informacja, że spółka rozważa przeznaczenie na dywidendę z zysku za 2011 r. do 3 mld zł.