Według resortu finansów zwolnienie z płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może być wprowadzone, bo wywołałoby to negatywne skutki budżetowe.
Zanim założona działalność gospodarcza przyniesie pierwsze zyski, musi upłynąć trochę czasu. Nie wpływa to jednak – jak podkreśla Aleksandra Faderewska-Waszkiewicz, adwokat, doradca podatkowy, prawnik kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, członek Rady Podatkowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – na obowiązek uiszczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, którym przedsiębiorca jest obciążony już od początku prowadzenia firmy. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jest stała i nie zależy od wysokości osiąganego dochodu. Co więcej, jest ona obowiązkowa i pobierana od każdego tytułu ubezpieczenia (np. osoba prowadząca własną firmę i zatrudniona na umowę o pracę płaci podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne).
– Oznacza to, że nawet jeśli przedsiębiorca nie uzyskuje żadnych dochodów z działalności, to i tak musi ponosić koszty ubezpieczenia zdrowotnego – zauważa Aleksandra Faderewska-Waszkiewicz.