Michał Galejczuk, doradca podatkowy, partner w Polish Advisory Group, podkreśla, że w przypadku transakcji zawieranych na przełomie roku zastosowanie znajdą przepisy przejściowe wprowadzone w związku ze zmianą stawek od 1 stycznia 2011 r. Chodzi o art. 14a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054).

– Gdy czynność zostanie wykonana przed zmianą stawki, a obowiązek podatkowy powstanie w dniu zmiany stawki lub po tym dniu, czynność będzie opodatkowana według stawki obowiązującej w dniu wykonania czynności – mówi Michał Galejczuk.

Wyjaśnia, że przy dostawie towarów decydujący będzie moment przeniesienia władztwa nad rzeczą, tj. moment wydania towaru.

– Do zaliczek otrzymanych przed zmianą stawki będzie miała zastosowanie stara stawka, nawet jeśli czynność będzie wykonana już w 2012 r. – zwraca uwagę nasz rozmówca.

Odmienne zasady będą obowiązywać w przypadku importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których stawkę właściwą będzie się ustalać na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zmiana stawki VAT na ubranka i buty dziecięce nie powinna być zaskoczeniem.

– Branża powinna się liczyć z nadchodzącą zmianą stawki już od niekorzystnego dla Polski wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 października 2010 r. (C-49/09) – stwierdza ekspert Polish Advisory Group.

Jakub Matusiak, menedżer w PwC, przyznaje, że tak jak przy każdej zmianie w sprawie stawek VAT pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, które towary będą objęte zmianą.

– Od nowego roku wzrośnie stawka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce, które podlegały do tej pory stawce 8-proc., a więc ubranka niemowlęce w rozmiarze do 86 cm, obuwie dziecięce o długości wewnętrznej podeszwy nieprzekraczającej 24 cm – tłumaczy Jakub Matusiak.

413,3 tys. dzieci urodziło się w 2010 r. według danych GUS

Takie kryteria decydowały o stosowaniu stawki obniżonej, natomiast pozostałe ubranka i obuwie i tak podlegały opodatkowaniu według stawki podstawowej.

– Wyższa stawka zapewne obejmie również wszelkiego rodzaju beciki, śliniaczki, śpiworki itd., które traktowane do tej pory jako dodatki odzieżowe dla niemowląt podlegały opodatkowaniu stawką obniżoną, jeżeli spełnione było kryterium rozmiaru – mówi ekspert PWC.

Zdaniem naszego rozmówcy podwyżka nie dotknie innych artykułów niemowlęcych, takich jak niektóre smoczki, gryzaczki, pieluchy (w zależności od materiału, z którego są wykonane) czy też żywność homogenizowana dla niemowląt.