Przewoźnicy będą mogli zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nowe zasady rejestracji pozwalają zaoszczędzić czas jazdy. Jeżeli, na przykład, w danej minucie 29 sekund będzie trwała jazda. Niestety np. popularne na rynku tachografy VDO w wersjach 1.0, 1.0a, 1.2, 1.2a, 1.2u, 1.3a produkowane do 31 sierpnia tego roku, nie spełniają wymogów reguły.

– Nie ma możliwości wgrania nowego oprogramowania do starych urządzeń. Oznacza to konieczność ich wymiany – mówi Dominik Melzer, właściciel autoryzowanego serwisu Elektromechanika Melzer.

Reguła 1 minuty polega na tym, że tachograf zapisuje taki stan danej minuty, jaki jest w niej przeważający

Wymiana tachografu będzie miała skutki w podatku dochodowym. Zdaniem Zofii Podhoreckiej, prezesa zarządu Auxilium wymiana tego urządzenia (zakup nowego) będzie kosztem uzyskania przychodów dla nabywcy (przewoźnika). Taki wydatek pozostaje w związku przyczynowym z uzyskanym przychodem. Zakup nowego tachografu to niejedyna opcja. Dominik Melzer podpowiada, że starsze urządzenia można wymienić korzystając z systemu RAS. Oznacza to oddanie starego (a także uszkodzonego) tachografu i jednoczesny zakup nowego po obniżonej cenie. Obniżka w zależności od producenta może wynosić ok. 25 proc. (zazwyczaj równowartość ok. 250 euro). Zdaniem eksperta z Auxilium obniżka ceny sprzedaży nie będzie miała skutków w podatku dochodowym dla nabywcy tachografu. Na dokumencie sprzedaży, który ujmie w księgach widnieje już bowiem cena pomniejszona o wartość rabatu.