Z cypryjskiego raju do Polski: wielka ewakuacja milionerów

autor: Piotr Rosik27.10.2011, 06:15; Aktualizacja: 27.10.2011, 08:59

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przestraszyła biznesmenów. Polscy przedsiębiorcy przygotowują się do wycofywania swoich interesów z Cypru. Powód: od przyszłego roku Cypr nie będzie już dla nich rajem podatkowym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Kamil(2011-10-27 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Po przeczytaniu powyższego artykułu, można śmiał stwierdzić, iż nosi on znamiona reklamy, prawdopodobnie na potrzeby TFI.

  Nie ma żadnych potwierdzonych informacji, które wskazywałyby, iż nowe regulacje w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Cyprem wejdą w życie od nowego roku. Nie ma nawet informacji potwierdzających, iż umowa czeka na ratyfikację przez Sejm. Z drugiej strony pojawiają się pogłoski, iż Cypr, z uwagi na kryzys, będzie chicał opóźnić wejście w życie zmian. Obecne regulacje zapewniają bowiem znaczne wpływy do cypryjskiego budżetu.

  Sytuacja z FIZ wcale nie jest tak kolorowa, jak próbuje się to przedstawić w artykule. FIZ jest relatywnie drogi w utrzymaniu, ponadto "wyciągnięcie" z niego pieniędzy i tak "kosztuje" 19%. Problemem jest również wniesienie akcji do FIZ.

  Istnieją poza tym inne formy optymalizacji podatkowej, tańsze i równie efektywne. Na dzień dzisiejszy ucieczka z Cypru wydaje się nieuzasadniona.

  Odpowiedz
 • fds(2011-10-27 15:35) Zgłoś naruszenie 00

  a jaki niby interes miałby Cypr, żeby zmienić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. mają kryzys, a z naszych firm trochę kasy wpadnie. mf straszy już pół roku, a efektów brak. przypominam tylko, że mówimy o UMOWIE między dwoma państwami. w celu zmiany umowy jest potrzebna zgoda dwóch stron, a nie tylko zamiar jednej (na marginesie, tej mniej inteligentnej, która dała się podprowadzić i zawarła umowę, która pozwala na uciekanie z podatkami).

  Odpowiedz
 • kloss(2011-10-27 19:11) Zgłoś naruszenie 00

  Kompletana bzdura. Wedlug ustalen cypryjskiego MF i polskiego MF umowa zostanie ratyfikowana przez stronę cypryjska po podpisaniu i ratyfikowaniu umów dwustronnych pomiędzy Polską, Luksemburgiem, Singapurem i Honkongiem. Do tego czasu strona cypryjska nie będzie ratyfikowała protokołu do umowy tzw. o braku podwójnego opodatkowania. Stanowisko strony cypryjskiej wynika z listu do MF przekazanego w lipcu b.r. i znajduje potwierdzenie w protokołach negocjacyjnych. Strona polska w liście do cypryjskiego MF wykazała zrozumienie stanowiska Cypru. Luksemburg odmówił negocjacji z Polską w sprawie nowego protokołu. Pragnę przypomnieć, iż Cypr podpisał podobne protokoły z Rosja i Ukrainą które już od kilku lat czekają... Tak więc nic się nie zmieni... a szczególnie w przyszłym roku. Ciekawe na czyje zlecenie powstaja takie nieprofesjonalne artykuły...

  Odpowiedz
 • loe(2011-10-27 19:37) Zgłoś naruszenie 00

  jak to na czyje zlecenie, przecież widać...

  Odpowiedz
 • sk(2011-10-28 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  Nie widziałem jeszcze takiego dziwnego tekstu, autor pisze o zmianach do umowy miedzynarodowej a nie zająknął sie ani słowem na temat tego czy procedura ratyfikacyjna na Cyprze została już przeprowadzona. No i nie wiadomo na podstawie czego wnioskuje ze juz w przyszłym roku na Cyprze warunki do optymalizacji się zmienią. Kto odpowiada za jakość tych tekstów? Może DGP powinno bardziej dbać o profesjonalizm takich artykułów?

  Odpowiedz
 • jacek(2011-10-28 10:12) Zgłoś naruszenie 00

  Dodatkowo kontrowersyjny jest pogląd o pociągnięciu Cypru przez bankrutującą Grecję. O ile wiadomo, zadłużenie budżetu cypryjskiego to 63 % PKB, czyli średni standard europejski, nieporównywalnie niski w stosunku do PIGS.
  Banki cypryjskie mają wprawdzie powiązania z bankami greckimi ale ich finanse są zdrowe bo oparte na stosunkowo zdrowej gospodarce cypryjskiej.

  Odpowiedz
 • czlo(2011-10-28 10:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy wiedza, ze BOGACZE UNIKAJA OPODATKOWANIA. Nawet urzedy, wiec czemu sie ich nie zamknie za kratki. Unikanie opodatkowania w Polsce jest zabronione. Wiec zostaje tylko kryminal. Podobniez rynek ma byc wolny i rowny dla wszystkich uczestnikow. Widocznie nie jest, skoro, jedni nie placa, choc fiskus to wie, a drugich sie goni, bo fiskus to wie. Co to za paranoja w tym kraju. To tylko zacheta do oszustwa. Krotko mowiac glupi jestem, ze regularnie i zgodnie z przepisami place!

  Odpowiedz
 • Tępiciel(2011-10-29 08:41) Zgłoś naruszenie 00

  W zasadzie to nic dodać, nic ująć do powyższych komentarzy.

  Piotr Rosik napisał artykuł na merytorycznym poziomie przeciętnego brukowca (SE/FAKT) czy też e-brukowca (WP/ONET), wniosek: - autor będzie szukał tam pracy?

  Można pogratulować sprytu w napisaniu tej wierutnej bzdury, bo autor posłużył się też inną ciekawą rzeczą. Zapytał rzekomo "ekspertów" o niektóre rzeczy... tyle że widać po pytaniach, że kompletnie wyrwane z kontekstu całego "tematu". Taki wybieg ma nasuwać ludziom skojarzenie, że ci rzekomi "eksperci" de facto swoim nazwiskiem/firmą potwierdzają oparcie na "faktach" fabuły sci-fi, które napisał Piotr Rosik

  3: kloss

  Jeżeli to nie jest artykuł na zamówienie, to po prostu świadczy o wyjątkowo niskiej klasie dziennikarza, który nie potrafi na rodzimym gruncie znaleźć prawdziwego "tematu" i który tworzy tematy z powietrza jak w tym przypadku ;]

  Odpowiedz
 • Tępiciel(2011-10-29 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  7: czlo

  Byłeś blisko prawdy. Nie jesteś "gługi" dlatego, że regularnie i zgodnie z przepisami płacisz podatki. Jesteś "głupi" zapewne z uwagi na niedoskonałości środowiska, w którym się wychowałeś lub kiepskie geny po prostu... biorąc pod uwagę, ten głupkowaty tekst, który wysmarowałeś.

  Nie będę w ogóle starał się przybliżyć ci tego "jak" działa system, ani co to znaczy "zgodnie z przepisami", ale wiedz jedno. Przeciętna osoba, którą stać na to aby optymalizować swoje podatki różnie, nie tylko na Cyprze- jest więcej "warta" pod kątem stymulowania polskiej gospodarki niż taka forumowa baba od biadolenia, jak ty.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2011-10-30 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Typowe. Bogaci nie dość , że mają kasę to jeszcze kombinują.

  Odpowiedz
 • oujhgiu(2011-11-01 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  typowe. Biedni nie dosc ze nie maja kasy to jeszcze daja sie okradac

  Odpowiedz
 • j(2011-11-04 12:33) Zgłoś naruszenie 00

  Osobiście mam odczucie, iż artykuł b.wybiórczo i fragmentarycznie podszedł do tematu.

  Odpowiedz
 • on(2011-11-15 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Bogaci mają kasę żeby kombinować, więc kupują wiedzę. Ponadto mają na czym oszczędzić.

  Odpowiedz
 • gwinen(2013-02-06 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  My przenosimy naszą działalność do Delaware. Chciałem działać w Polsce, ale tutaj się nie, zbyt wysokie koszty, kiepskie realia. I jak w takich przypadkach prowadzić działalność biznesową? Podjąłem współpracę z kancelarią Polinvestor - mam dosyć wydawania takich pieniędzy. Polsko - rób tak dalej!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane