Najprostszą metodą na obniżenie podatku do zapłaty jest skorzystanie z ulg. Przed końcem roku warto przekazać darowiznę czy oddać honorowo krew. Dzięki temu możemy zapłacić znacznie niższy podatek.

Czy potrzebne są dokumenty

Podatnik będzie składał pierwszy raz zeznanie za 2011 r. Chce skorzystać w nim z dostępnych ulg podatkowych. Czy potrzebne będą mu do tego jakieś dokumenty?

Czy darowizna obniży dochód

We wrześniu podatniczka wygrała 3 tys. zł w lotto. Chce część tej kwoty podarować organizacji pożytku publicznego. Czy darowizny można odliczyć w zeznaniu PIT od podstawy opodatkowania?

Czy każda wpłata znajdzie się w PIT

Od pół roku podatnik wpłaca darowizny dla przedszkola, w którym przebywa jego niepełnosprawny syn. Czy każdą darowiznę można odliczyć w zeznaniu podatkowym?

Czy urząd sprawdzi rozliczenie

Podatniczka chce w PIT za 2011 rok wykazać ulgę rehabilitacyjną. Czy urząd skarbowy może sprawdzić, czy podatniczka spełniła warunki pozwalające jej na takie odliczenie?

Czy ważny jest dzień narodzin

Na listopad przypada termin porodu podatniczki. Czy od tego terminu będzie zależała kwota ulgi prorodzinnej, którą będzie mogła ująć w zeznaniu podatkowym?

Czy chorzy nadal mają ulgę

Córka ma na utrzymaniu niepełnosprawną matkę. W 2011 r. musiała zapewnić jej kosztowną rehabilitację w specjalistycznym ośrodku. Czy może te wydatki odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym?

Czy stacja poświadczy krew

Od czerwca do września 2011 r. podatnik oddawał honorowo krew. Czy aby skorzystać z ulgi na krew, musi postarać się o potwierdzenie, że oddał krew i jaka to była ilość?

Czy leki trzeba dokumentować

Co miesiąc podatniczka wydaje na leki od 320 do 480 zł. Czy aby odliczyć te wydatki w zeznaniu, trzeba mieć fakturę z apteki?

Czy datek musi wpłynąć na konto

Podatnik chciałby odliczyć od swojego dochodu darowiznę przekazaną na Kościół. Ofiarował na ten cel 5 tys. zł. Czy aby taka darowizna pomniejszyła dochód podatnika, musi być ona przekazana w odpowiedniej formie?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co zrobić przed końcem roku, aby zmniejszyć PIT za 2011 rok.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.