Urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej sprawdzają agencje pośrednictwa pracy tak jak inne podmioty. Wykryte opóźnienia w zapłacie podatku nie dają urzędnikom fiskusa możliwości wykreślania agencji. Takie uprawnienia ma marszałek województwa.
Nie potwierdziły się doniesienia medialne, że organy podatkowe nękają agencje pośrednictwa pracy częstymi kontrolami. Dociekliwość fiskusa miała zmierzać do wykrywania opóźnień w zapłacie podatków po to, by eliminować agencje z rynku.
Prawdą jest, że podatnik, który chce wykonywać lub świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa pracy, nie może m.in. mieć zaległości podatkowych. Nad przestrzeganiem warunków prowadzenia agencji kontrolę sprawuje marszałek województwa. To marszałek wykreśla w drodze decyzji podmiot wpisany do rejestru, gdy nie usunie on w wyznaczonym terminie wykrytych nieprawidłowości.
– Urzędy skarbowe traktują agencje pośrednictwa pracy jak każdego innego podatnika i prowadzą w nich kontrolę zgodnie z Ordynacją podatkową. Kontrola taka jest prowadzona na podstawie analizy ryzyka – zapewnia „DGP” Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Prowadzone kontrole

Urzędy skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej nie planują specjalnych kontroli w agencjach zatrudnienia. Potwierdza to statystyka prowadzonych czynności. Przykładowo w woj. łódzkim zarejestrowanych jest 30 agencji pośrednictwa pracy. W latach 2010 – 2011 przeprowadzono kilka kontroli u tych podmiotów. W woj. świętokrzyskim w latach 2009 – 2010 urzędy skarbowe przeprowadziły 3 kontrole w agencjach zatrudnienia. W woj. opolskim w tym samym okresie było 17 kontroli.
Dane na podobnym poziomie występują w urzędach kontroli skarbowej (UKS). Przykładowo w woj. kujawsko-pomorskim w 2010 roku UKS przeprowadził jedną kontrolę. W woj. mazowieckim w ostatnich latach też była jedna kontrola tego typu. W podlaskim było ich kilka. W łódzkim i świętokrzyskim UKS tego typu czynności nie były prowadzone.
– Urzędy skarbowe woj. mazowieckiego w ostatnich latach przeprowadziły 23 kontrole podmiotów zajmujących się wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników – dodaje Mirosław Kucharczyk z Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdzono 273 przypadki nieprawidłowości, w tym dotyczące nieterminowej zapłaty podatku. Przy tym liczba błędów nie jest równa liczbie podmiotów.

Wykryte nieprawidłowości

Podczas przeprowadzonych kontroli urzędnicy wykrywali błędy związane z rozliczeniami podatkowymi.
– Agencje błędnie rozliczały VAT-7. U trzech podatników stwierdzono opóźnienia z zapłatą podatku w 47 okresach rozliczeniowych – podaje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.
Z kolei Bartosz Stróżyński z UKS w Bydgoszczy przypomina sobie sprawę, w wyniku której stwierdzono nieprawidłowości związane z rozliczaniem VAT (spółka posługiwała się dokumentami nieodzwierciedlającymi rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych, tzw. pustymi fakturami). Ujawnienie tego procederu skutkowało wydaniem decyzji określającej zobowiązanie podatkowe na ponad 150 tys. zł.
– Zakres postępowania przeprowadzonego w naszym urzędzie obejmował CIT. W toku kontroli stwierdzono zawyżenie kosztów, w wyniku czego została zaniżona kwota zobowiązania. Podatnik nie kwestionował ustaleń i skorzystał z możliwości złożenia korekty, wpłacając jednocześnie dług wraz z odsetkami. Niewielka kwota ustaleń dotyczyła błędnej kwalifikacji wydatków – mówi Alicja Jurkowska z UKS w Warszawie.

Uprawnienia ma marszałek

Jeżeli podmiot świadczący usługi w zakresie pośrednictwa pracy narusza warunki prowadzenia agencji określone w art. 19 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415), decyzję o wykreśleniu podmiotu wpisanego do rejestru podejmuje marszałek województwa.
Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że marszałek sprawdza, czy agencja spełnia warunki ustawowe. Agencja może uzyskać w urzędzie skarbowym zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i okazać je marszałkowi. Czynności kontrolne w ogóle nie są tu konieczne.
Marszałek wykreśla w drodze decyzji podmiot wpisany do rejestru w przypadku, gdy nie usunie on w wyznaczonym terminie wykrytych błędów.
Urząd skarbowy nie ma takich uprawnień. Urzędy skarbowe nie mogą też same powodować, że przy wykrytych nieprawidłowościach agencja zostanie zamknięta.
1417 jest prywatnych agencji pośrednictwa pracy