Każdy zainteresowany będzie mógł wystąpić do ministra o wydanie interpretacji podatkowej

autor: Magdalena A. Majkowska22.08.2011, 03:00

Każdy zainteresowany: firma, osoba prywatna czy organizacja, będzie mógł wnioskować do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego. Taką poprawkę do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej złożył klub PO w drugim czytaniu projektu. Została ona pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Finansów Publicznych i przyjęta w sejmowym głosowaniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • jacek(2011-08-22 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Przepis powinien być zrozumiały dla absolwenta gimnazjum, ale POto są Posłowie i lobbyści by cała armia PRAWNIKÓW I doradców kręciła lody z bogatymi a reszta ubolewała.

    Odpowiedz
  • gość(2011-08-22 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie to jest chore.
    Jeżeli minister ma wydawać interpretacje np. do ustawy!!!
    Może wydawać jedynie do rozporządzeń, które wydał.
    Ale wtedy należy go (wraz z całą opłacaną administrają prawną opiniującą to rozporządzenie) ukarać za to że wydał złe prawo, które należy interpretować. Zaczynamy tworzyć nienormalność!!!
    Płacić za interpretację złego prawa!!!

    Odpowiedz
  • A nie można było?(2011-08-22 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    oj ten matoł Tusk!

    Odpowiedz
  • GK(2011-08-22 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że większość przepisów podatkowych wymaga przeredagowania, aby była napisana poprawną polszczyzną, logicznie i w sposób nie budzący wątpliwości, o co w przepisie tym chodzi.

    Odpowiedz
  • Tommy(2011-08-22 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jak tak głębiej się zastanowić to te interpretacje podatkowe to jakieś całkowite kuriozum w naszym systemie prawnym. Dlaczego w innych dziedzinach prawa np. cywilnym, karnym, handlowym, administracyjnym, pracy itp. nie ma żadnych interpretacji i każdym ma stosować przepisy zgodnie z ich brzmieniem w ustawach a tu nagle prawo podatkowe jest jakimś ewenementem, opartym tak na prawdę nie na przepisach (normach prawnych) tylko na bełkocie (interpretacjach) urzędniczym - moim zdaniem jest to totalnie sprzeczne z Konstytucją. Moim zdaniem Państwo powinno tak stanowić przepisy prawa aby były one zrozumiałe dla przeciętnego obywatela - cała reszta jest po prostu sprzeczna z Konstytucją.

    Odpowiedz
  • jacek(2011-08-22 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Totalny bubel prawny !!! Po prostu legislacyjna żenada... Po co w takim razie nam interpretacje indywidualne skorą beda praktycznie identyczne jak ogólne. Do tej pory było tak, że jak podatnik miał problem to składał wniosek o interpretacje indywidualna danego przepisu. Interpretacje ogólne wydawał Minister Finansów. Problem w tym, że tych interpretacji Ministra było bardzo mało (ciekawe dlaczego :)), a powinno byc dużo, bo niejasnych kwestii w polskich podatkach jest całą masa. No i nowelizacja miała doać nowe uprawnienia organizacjom np. pracodawców aby niejako przymuszali Ministra do wydawania tych interpretacji w większym zakresie, a zatem z pożytkiem dla nasz wszystkich podatników - no ale ktoś zaczął majstrować i wyszło jak zawsze. Miejmy nadzieje że ktoś to popoprawia, bo aż trudno sobie wyobrazić jaki zame moga wprowadzić te nowe przepisy

    Odpowiedz