Podatnik, który nie zarejestrował umowy leasingu i odliczał VAT w pełnej wysokości, musi skorygować podatek.

W latach 2011 – 2013 obwiązują ograniczenia w zakresie odliczania VAT od nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (w tym tzw. samochodów z kratką). Wyjątek stanowią pojazdy będące przedmiotem umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed 1 stycznia 2011 r. Prawo do pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych (bądź czynszu z najmu) przysługiwało, gdy podatnik zarejestrował umowę do końca stycznia tego roku.

Osoba, która zawarła umowę leasingu pod koniec ubiegłego roku i tego obowiązku nie dopełniła, może zostać wezwana w trakcie kontroli z urzędu skarbowego do korekty VAT.

Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP, potwierdza, że rejestracja umowy w urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r. przez leasingobiorcę była warunkiem utrzymania prawa do odliczenia VAT od samochodu w okresie od stycznia 2011 r. Brak dopełnienia tego warunku oznacza, że prawo do odliczenia podatku przysługuje w ograniczonym zakresie, tj. w wysokości 60 proc. od każdej raty leasingowej, nie więcej niż łącznie 6 tys. zł od danego samochodu.

– Brak jest w tym przypadku faktycznych możliwości przywrócenia wskazanego w przepisach terminu do rejestracji umowy, co oznacza, że odliczony w całości VAT powinien być skorygowany – podkreśla Marta Szafarowska.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że umowa zawarta do końca 2010 roku i zarejestrowana w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie nie powinna również podlegać późniejszym zmianom. Przy czym na podstawie dotychczasowego orzecznictwa dotyczącego wcześniejszych zmian w zakresie prawa do odliczenia VAT chodzi tutaj o zmiany, które mogłyby skutkować zwiększeniem potencjalnej kwoty VAT podlegającego odliczeniu.