Obowiązek poinformowania urzędu o nabyciu w Polsce majątku w celu skorzystania z całkowitego zwolnienia podatkowego dotyczy również osób mieszkających poza granicami kraju.
Ojciec będący rezydentem podatkowym w Polsce obdarowuje syna, będącego nierezydentem. Czy w takim wypadku obdarowany ma obowiązek poinformować o nabyciu urząd skarbowy, jeżeli darowizna miała miejsce na terytorium Polski? Marcin Mianowany, radca prawny z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Warszawie (zrzeszona w Consortio Lex), wyjaśnia, że tak. Ekspert przypomina, że w myśl przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się z podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez zstępnych pod warunkiem zgłoszenia nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz - w przypadku darowizny pieniężnej - jej udokumentowania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy.
- Przy takim brzmieniu regulacji należy stwierdzić, iż ustawodawca daje obdarowanemu możliwość skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn po spełnieniu powyższych przesłanek, przy czym nie różnicuje wypełnienia warunku złożenia zgłoszenia (SD-Z1) lub udokumentowania przekazania środków pieniężnych od miejsca zamieszkania obdarowanego - podkreśla ekspert. Dodaje, że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
- Oznacza to, że obdarowany będący nierezydentem będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej od ojca darowizny, o ile czynność zostanie zawarta w formie aktu notarialnego albo, w przypadku niezachowania tej formy, gdy nabycie zostanie zgłoszone przez niego, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - mówi Marcin Mianowany.
Wyjaśnijmy, że podatkowi od spadków i darowizn co do zasady podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych tutaj wykonywanych. I w tej sytuacji nie ma znaczenia, czy nabywca jest czy też nie jest rezydentem podatkowym w kraju. W przypadku natomiast rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych poza terytorium Polski, ich nabycie podlega podatkowi tylko wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.
Ważne!
Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego w przypadku darowizny na terytorium kraju dotyczy także nierezydenta podatkowego
MAGDALENA MAJKOWSKA
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama