Lato to dla wielu młodych osób dobra okazja do podjęcia pracy. Trzeba jednak pamiętać, że każdą zarobioną w wakacje kwotę należy wykazać przed urzędem skarbowym i opodatkować. Czasem zrobi to rodzic. Innym razem rozliczenia z fiskusem małoletni powinien dokonać samodzielnie

Czy można zatrudnić młodocianego

Podatnik prowadzi w Ustce punkt z lodami i goframi. Chce zatrudnić dwie 17-letnie pracownice na czas wakacji. Czy przepisy pozwalają na zatrudnienie młodocianych pracowników?

Czy dochód z pracy uwzględnia rodzic

Syn podatnika (16 lat) pracuje w czasie wakacji w pizzerii. Podstawą zatrudnienie jest umowa o pracę. Czy taki zarobek rodzice powinni ująć w swoich rozliczeniach z fiskusem?

Czy umowa o dzieło będzie korzystna

Dziecko podatnika jest w drugiej klasie liceum. Chce podjąć pracę na okres lata. Czy najkorzystniejsza będzie dla niego umowa o dzieło, jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe?

Czy każdą złotówkę trzeba wykazać

Córka podatniczki pracuje w wakacje przy zbiorach owoców sezonowych. Jej zarobki to 4 – 6 zł za godzinę pracy. W sumie zarobi ok. 1,5 tys. zł, które przeznaczy na zakup podręczników do szkoły. Czy te pieniądze trzeba będzie opodatkować?

Czy zarobki zagraniczne rozlicza się w PIT

Podatnik planuje wyjechać ze swoją niepełnoletnią córką na dwa miesiące do Londynu. Nie wyklucza podjęcia tam pracy zarobkowej zarówno przez siebie, jak i córkę. Czy zarobki uzyskane w Wielkiej Brytanii będą interesowały polski urząd skarbowy?

Czy po powrocie trzeba wpłacić podatek

Podatniczka razem ze swoim niepełnoletnim synem wróciła po miesięcznej pracy w Danii. Zarobili tam ok. 10 tys. zł. Czy powinni dopełnić jakichś obowiązków podatkowych?

Czy konieczne będzie złożenie PIT-36

16-letni podatnik pracuje w czasie wakacji w Niemczech. W trakcie roku w weekendy pracuje w Polsce w restauracjach. Czy będzie musiał złożyć PIT-36?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie obowiązki podatkowe ma dziecko pracujące sezonowo.