Sprzedając lub kupując produkty w internecie, trzeba pamiętać o obowiązkach wobec fiskusa. Aktywność internetowa podlega tym samym zasadom rozliczeń podatkowych co działalność tradycyjna.
Wiele osób sprzedaje produkty za pośrednictwem serwisów internetowych, nie rejestrując działalności gospodarczej i nie płacąc podatków. Co ciekawe, nie chodzi wcale o sprzedaż kilku przedmiotów za drobną kwotę. Chodzi o takie ilości i kwoty, które świadczą o prowadzeniu internetowego sklepu i nieodprowadzaniu z tego tytułu żadnych podatków. Takie informacje podaje referat ds. handlu internetowego, działający przy Izbie Skarbowej w Bydgoszczy od 1 stycznia 2009 r. Zajmuje się on kontrolą transakcji w sieci, zawieranych w całej Polsce.

Obowiązki podatkowe

Z każdą aktywnością w sieci wiążą się pewne obowiązki podatkowe. W grę wchodzą tu takie obciążenia, jak: podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług, podatek od czynności cywilnoprawnych, a czasem również akcyza.
Warto o tych obowiązkach pamiętać, bo działalność w sieci jest pod ścisłą kontrolą fiskusa, co pozwala organom podatkowym na łatwe wykrywanie nadużyć w tym zakresie. Nierozliczenie sprzedaży czy kupna przed urzędem skarbowym spowoduje powstanie zaległości podatkowej, którą będzie trzeba uiścić wraz z odsetkami. Dodatkowo organy podatkowe mogą ukarać podatnika sankcją wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie obowiązki wiążą się z transakcjami internetowymi.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Jakie są obowiązki kupujących
- Jakie są działania kontrolne administracji podatkowej
- Jakie są sankcje za nierozliczoną aktywność w internecie