Niespełnienie warunków do odliczenia ulgi prorodzinnej może skutkować utratą prawa do ulgi za część roku lub cały rok podatkowy.
Niespełnienie warunków do odliczenia ulgi prorodzinnej może skutkować utratą prawa do ulgi za część roku lub cały rok podatkowy.
Warunki odliczenia ulgi prorodzinnej są liczne. Sprawia to, że podatnicy w praktyce mają problemy z prawidłowym dokonaniem odliczenia, tym bardziej że istnieje wiele sytuacji, w których rodzic traci prawo do części lub całości odliczenia. Aby uniknąć pułapek w odliczeniu ulgi, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze za miesiąc narodzin (bądź adoptowania dziecka) ulga przysługuje w pełnej wysokości, tj. 92,67 zł. Ulgę w pełnej miesięcznej wysokości należy także naliczyć za miesiąc, w którym dziecko kończy 25 lat.
Po drugie jeżeli dziecko w trakcie roku podatkowego przestaje spełniać którykolwiek z warunków do odliczenia, to od następnego miesiąca ulga już nie przysługuje. W przypadku zdrowych, pełnoletnich dzieci dotyczy to warunku wieku oraz nauki. Natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych – warunku pobierania świadczeń (zasiłku albo dodatku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej). Jeżeli prawo do świadczenia wygaśnie w trakcie roku, to od następnego miesiąca ulga nie przysługuje.
Po trzecie w przypadku:
● uczniów kontynuujących naukę w szkole – ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,
● maturzysty, który nie kontynuuje nauki – ulga przysługuje też za miesiące wakacyjne,
● maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej – ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,
● studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) – ulga ta przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, w sytuacji gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie.
Po czwarte ulga nie przysługuje, począwszy od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński lub zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
Po piąte, jeżeli dochody dziecka zdrowego, pełnoletniego przekroczą 3089 zł, to cała ulga przepada. Trzeba pamiętać, że limit ten obejmuje także dochody z pracy za granicą bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie.
Po szóste nie można odliczać ulgi na dziecko, które uzyskało dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to, jaka była ich wysokość.
Podstawa prawna
Art. 27f, art. 6 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama