Jeśli podatnik ma samochód z kratką m.in. w leasingu, a umowa była zawarta przed 1 stycznia 2011 r. i zarejestruje umowę do 31 stycznia, to będzie miał prawo do odliczenia VAT od paliwa. Takie wnioski mogą wyciągnąć podatnicy, czytając broszurę Ministerstwa Finansów, zamieszczoną na stronie internetowej resortu. A to niestety nieprawda.

Artykuł 6 nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r., nie dotyczy ograniczenia z art. 4, czyli paliwa, ale ograniczenia z art. 3 ust. 6. Z kolei ograniczenie z art. 4 dotyczy samochodów z art. 3 ust. 1 (osobowych i innych pojazdów) i nie ma znaczenia, czy samochody te są w leasingu czy nie i czy przysługuje podatnikowi pełne odliczenie VAT od czynszu lub raty leasingowych.

Być może MF miało coś innego na myśli, ale wyjaśnienia napisane są w taki sposób, że mogą wprowadzać podatnika w błąd. Tego typu wnioski potwierdzają niezależni eksperci.

Kiepska legislacja

Ustawa o VAT uznawana jest za jeden z kilku najważniejszych aktów prawnych w Polsce w szczególności dlatego, że przepisy te stosują na co dzień setki tysięcy, jeśli nie miliony osób. Dlatego, jak uważa Zbigniew Liptak, menedżer w Ernst & Young, tak bardzo razi w tej ustawie to, że nie jest ona pisana z myślą o tych rzeszach praktyków, lecz wydaje się być pisana z założeniem, że czytać ją będą wyłącznie osoby świetnie obeznane w kwestiach prawnych.

– Doskonałym przykładem tej niedobrej praktyki są zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2011 r. – podkreśla Zbigniew Liptak.

Ekspert dodaje, że art. 41 wciąż stanowi, że stawka VAT wynosi 22 proc., i tylko w art. 146a jest wskazane, że przez trzy lata tej stawki nie stosuje się, lecz zamiast niej należy stosować stawkę 23 proc. Podobnie rzecz się ma z regulacjami dotyczącymi odliczania VAT od samochodów służbowych i od paliwa. Na próżno szukać tych regulacji w treści ustawy o VAT, gdyż regulacje obecnie obowiązujące zawarte są w art. 3 (samochody) oraz w art. 4 (paliwo) ustawy zmieniającej ustawę o VAT (a więc są to zmiany niewidoczne w tekście ustawy o VAT). Ta ostatnia regulacja stanowi, że w okresie najbliższych dwóch lat odliczenia VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów, które w rozumieniu obecnych przepisów przy ich nabyciu, leasingu itp. nie dają prawa do pełnego odliczenia VAT (tj. o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o VAT).

– Czyli nawet jeśli nadal przysługuje prawo do odliczania VAT od samochodu ze względu na zarejestrowanie umowy leasingu w urzędzie skarbowym, to prawo takie nie przysługuje przy odliczaniu VAT od paliwa – stwierdza Zbigniew Liptak.