Już za pięć miesięcy osoba fizyczna będzie mogła zgłosić rozpoczęcie działalności gospodarczej również w urzędzie skarbowym – wynika z naszych informacji w Ministerstwie Finansów. Ta informacja potwierdza nasze wcześniejsze publikacje na ten temat. Wszystkie formalności związane z rejestracją firmy będzie można załatwić w czasie jednej wizyty w urzędzie.

Resort zapewnia, że przedsiębiorca po wyjściu z urzędu skarbowego będzie już mógł prowadzić działalność gospodarczą. Złożony w urzędzie skarbowym formularz EDG-1 będzie przesyłany do Ministerstwa Gospodarki, które przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej wyśle go do ZUS i GUS.

Eksperci na razie ostrożnie podchodzą do tego pomysłu. Marcin Panek, starszy prawnik i doradca podatkowy w kancelarii White & Case, uważa, że przeniesienie jednego okienka z urzędów gmin do urzędów skarbowych może być dobrym pomysłem. Dodaje jednak, że z oceną należy się wstrzymać do opublikowania projektu zmian.

– Niewątpliwie większość spraw podatników rozpoczynających działalność gospodarczą skupia się w urzędach skarbowych, a wymiana korespondencji między urzędnikami gminnymi a skarbowymi zajmuje dużo czasu. Można więc założyć, że przedsiębiorca będzie krócej czekał na formalną rejestrację dla celów podatkowych – stwierdza Marcin Panek.

Małgorzata Dankowska, menedżer w TPA Horwath, przypomina, że wprowadzona w 2009 roku procedura jednego okienka miała być ułatwieniem dla osób rejestrujących działalność. Początkujący przedsiębiorca jednym formularzem składanym w urzędzie miasta lub gminy uwalniał się od obowiązku oczekiwania w kolejce do urzędu statystycznego, urzędu skarbowego czy ZUS.

– Niestety, w praktyce okazało się, że zmiana nie była tak rewolucyjna. Jedno okienko nie zawsze zwalnia z dodatkowej wizyty w innych urzędach – podkreśla Małgorzata Dankowska.

Na przykład przy wyborze uproszczonej formy opodatkowania (innej niż według skali) przedsiębiorca i tak musi pofatygować się do urzędu skarbowego.

Na ten sam aspekt zwraca uwagę Tomasz Rysiak, ekspert z Kancelarii Prawniczej Magnusson. Wyjaśnia, że problemy z dzisiejszym jednym okienkiem wynikają m.in. z konieczności przesyłania dokumentów przedsiębiorcy z urzędów gmin do właściwych urzędów skarbowych.

– Przeniesienie rejestracji mogłoby uprościć procedurę – ocenia Tomasz Rysiak.

Zastrzega jednak, że stanie się tak tylko wtedy, gdy rejestracja przedsiębiorców w całości będzie mogła odbywać się w urzędach skarbowych, bez konieczności przesyłania dokumentów przez urząd skarbowy do właściwego urzędu gminy i oczekiwania na dokonanie rejestracji.