Hoffman powiedział, że po podwyżce stawki VAT, niektóre tytuły prasy lokalnej podrożały o ok. 20-30 groszy, a maksymalnie o 50 groszy. Od 1 stycznia prasę o nakładzie nie większym niż 15 tys. egzemplarzy, a także prasę specjalistyczną obejmuje stawka VAT 5 proc., wcześniej była to stawka zerowa. Natomiast stawka VAT na prasę niespecjalistyczną o nakładzie powyżej 15 tys. egzemplarzy wzrosła z 7 proc. do 8 proc.

Zdaniem Hoffmana podwyżka VAT nie zaszkodzi prasie lokalnej. "O ile trendy spadkowe obserwujemy w prasie regionalnej czy ogólnokrajowej, o tyle prasa ta trzyma się dobrze. Jeśli są spadki, to minimalne, a w większości mamy wzrosty" - zaznaczył.

W jego ocenie podniesienie stawki VAT do 8 proc. na prasę niespecjalistyczną, nie przełoży się znacząco na cenę tytułu. "Podstawową przesłanką zmiany ceny będzie kwestia kształtowania się ceny papieru i druku" - powiedział.

Cena papieru może wzrosnąć w tym roku nawet o 20 proc.

Poinformował, że dostawcy papieru sygnalizują, iż cena papieru może wzrosnąć w tym roku nawet o 20 proc. "Koszt papieru i druku to ok. jedna trzecia kosztów wyprodukowania gazety" - zaznaczył. Podkreślił także, że wydawcy nie podejmują w tej chwili radykalnych decyzji dot. wzrostu ceny za tytuł - "patrzą uważnie na rynek, są w trakcie negocjowania warunków produkcji na rok bieżący" - wyjaśnił.

"Jeśli cena za papier wzrośnie, musi to znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie. O ile wzrosną ceny gazet w związku z podwyżką ceny za papier - nie potrafię powiedzieć, bo koledzy (wydawcy -PAP) na razie trzymają to w głębokiej tajemnicy, obserwując rynek, kto pierwszy wykona ruch" - dodał. Zaznaczył także, że trudno powiedzieć, kiedy negocjacje z dostawcami papieru się zakończą.

Jak jednak wylicza Presserwis, niektóre tytuły od nowego roku podrożały. "Rzeczpospolita" (Presspublica) zdrożała o 10 gr, do 3,50 zł; "Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes) - o 30 gr, do 2,90 gr. O 10 groszy więcej trzeba zapłacić za "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska): za wydania od poniedziałku do środy i w soboty - 1,50 zł, za wydania czwartkowe i piątkowe - 1,80 zł. Zdrożały też niektóre tytuły Grupy Wydawniczej Polskapresse: za "Polskę Metropolię Warszawską" w poniedziałki trzeba zapłacić o 50 gr więcej - 2,50 zł.

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz poinformował, że nie rozważa podniesienia ceny tytułu w związku ze wzrostem stawki VAT. Powiedział też, że znaczna podwyżka ceny za papier mogłaby mieć wpływ na podwyżkę ceny za tytuł, jednak - zaznaczył - na razie nie ma informacji od drukarni dotyczących ewentualnej podwyżki. "Drukarnie decyzję w tej sprawie podejmą prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia" - dodał.

"Gazeta Wyborcza" (Agora) nie udziela informacji nt. ewentualnych podwyżek.

Na podwyżkę o ponad 2 zł zdecydował się z kolei wydawca prasy specjalistycznej m.in. "Skrzydlatej Polski" Tomasz Hypki. Podkreślił, że wpływ na podwyżkę miała zmiana stawki VAT od nowego roku. "Starą cenę zostawiliśmy dla prenumeratorów" - poinformował.

Jak podaje Presserwis, pod koniec ubiegłego roku tona papieru gazetowego kosztowała 425 euro, obecnie - 520 euro.