Regulacje ustawy o
podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wskazują, że rozliczenia dochodów z papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz praw z nich wynikających dokonywane są na podstawie zrealizowanego w danym roku podatkowym wyniku na inwestycji w te instrumenty.
Jak mówi Przemysław Gruchała, konsultant podatkowy w Accreo Taxand, sam wynik na inwestycji zależy od wartości instrumentu w dniu jego zamknięcia.
Końcówka roku jest zatem okresem, w którym należy dokonać przeglądu portfela inwestycyjnego w celu określenia możliwości zastosowania optymalizacji podatkowych.
Optymalizacja podatkowa
Inwestorzy, którzy mają w swoim portfelu instrument, którego
sprzedaż przed końcem roku spowodowałaby stratę, a jednocześnie planują zachować go w swym portfelu dłużej, mogą rozważyć zastosowanie techniki pozwalającej na przyspieszenie rozliczenia straty dla celów podatkowych. Polega ona na przyjęciu krótkiej pozycji (sprzedaży) instrumentu, a następnie przyjęciu pozycji długiej (kupna) w stosunku do tego instrumentu. Sprzedaż i kupno następuje zatem po tej samej cenie.
– W ten sposób w momencie
sprzedaży instrumentu realizowana jest strata podatkowa, którą można wykorzystać do obniżenia dochodów zrealizowanych na pozostałych elementach portfela w danym roku – mówi Przemysław Gruchała.
Trzeba również pamiętać, że w Polsce rozliczanie strat w przyszłości również jest ograniczone. Jeżeli w wyniku takiej operacji ostateczny wynik podatkowy roku będzie ujemny, to powstała strata może być wykorzystana w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych w stosunku do dochodów z tego samego źródła, tj. z papierów wartościowych, instrumentów finansowych oraz praw z nich wynikających. Co gorsza w danym roku podatkowym nie można wykorzystać więcej niż 50 proc. wartości straty z poszczególnych lat poprzednich.
– Przedstawiona technika umożliwia zatem odsunięcie obciążeń podatkowych w czasie oraz obniżenie ewentualnych dochodów w kolejnych latach z jednoczesnym brakiem zmian w posiadanym portfelu inwestycyjnym. Mimo wszystko powinna ona być stosowana ze świadomością ograniczeń rozliczania strat – dodaje Przemysław Gruchała.
Trendy na giełdzie
Strategia podatkowa jest uzależniona jednak od indywidualnej sytuacji inwestora.
Zdaniem Roberta Morawskiego, specjalisty ds. podatków w CDM Pekao, najlepiej pod koniec roku zamykać pozycje przynoszące stratę i pilnować pułapu dochodów, tak aby wynik podatkowy był zbliżony do zera. Nie zawsze opłaca się generować dużą stratę podatkową, bo jej rozliczanie w następnych latach wymaga czasu (co najmniej dwóch lat) i odpowiednich dochodów (najdłużej możemy rozliczać stratę w pięciu kolejnych latach podatkowych).
– Koniec roku to właśnie pora na zastanowienie się nad optymalizacją wyniku podatkowego z transakcji giełdowych. Można sięgnąć po narzędzia pomocnicze oferowane przez domy maklerskie (tzw. historie podatkowe) i odpowiednio wcześniej zamykać pozycje – dodaje.
Katarzyna Besz-Malinowska, menedżer rozwoju strategicznego w Domu Maklerskim BZ WBK mówi, że generalnie rok jest lekko wzrostowy, więc większość inwestorów powinna być na plusie.
– Zatem jeśli nie chcą zamykać pozycji ze względów inwestycyjnych, to nie ma ku temu wskazań ze względów podatkowych. Ale możliwa jest też sytuacja, że inwestor ma straty z poprzednich lat i mógłby je kompensować z zyskiem tegorocznym – stwierdza Katarzyna Besz-Malinowska.
Przesunięcie zapłaty
Również Hanna Pobudkiewicz, dyrektor Biura Rozliczeń w Domu Inwestycyjnym BRE Banku, zwraca uwagę, że ten rok powinien raczej należeć do udanych ze względu np. na wiele nowych ofert, które zakończyły się powodzeniem.
– Jeśli więc inwestorzy mają w portfelu wcześniej nabywane akcje, które jeszcze nie osiągnęły cen zakupu, można te pakiety wymienić podatkowo, sprzedając, aby strata znalazła się w PIT, i odkupując, by kontynuować inwestycję.
Czy taka strategia jest unikaniem płacenia podatków? Doświadczeni inwestorzy stosują te strategie każdego roku.
– Po zakończonych wszystkich inwestycjach podatek zawsze będzie taki sam, chodzi tylko o moment jego uiszczenia – dodaje Hanna Pobudkiewicz.
Zdaniem Przemysława Gruchały należałoby się zastanowić, czy stosowanie tego typu techniki mogłoby być potencjalnie zakwestionowane przez władze podatkowe, np. jako czynność pozorna wykonana jedynie w celu uzyskania korzyści podatkowych, o której mówi art. 199a Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Strategie takie nie są wprost zakazane w polskim prawie podatkowym. Inaczej sytuacja wygląda w niektórych krajach, które dostrzegły niekorzystne dla ich budżetów skutki tego typu operacji i wprowadziły odpowiednie regulacje ograniczające stosowanie takich technik.
– Póki co Polska należy jednak do grona krajów liberalnych w tej kwestii, a wykorzystanie przedstawionych technik optymalizacji podatkowej wydaje się bezpieczne – stwierdza Przemysław Gruchała.
Podatnicy chcący skorzystać z takiej optymalizacji powinni jednak pamiętać o terminach na dokonanie niezbędnych operacji. Druki informacji PIT-8C, będące podstawą do wypełnienia zeznania rocznego PIT-38, są wystawiane przez domy maklerskie na podstawie księgowań Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.