NOWE PRAWO - Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) ma zastosowanie do celów: podatku od towarów i usług, poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy, a także opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Przewiduje to rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 89, poz. 844 z późn. zm.).
Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 40 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. nr 88, poz. 439 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w porozumieniu z właściwymi naczelnymi organami administracji państwowej, opracowuje podstawowe do określenia przebiegu i opisu procesów gospodarczych i społecznych standardowe klasyfikacje i nomenklatury, wzajemne relacje między nimi oraz ich interpretacje. Te standardowe klasyfikacje i nomenklatury wprowadziła Rada Ministrów we wspomnianym na wstępie rozporządzeniu.
Z przepisów rozporządzenia w wersji obowiązującej w ubiegłym roku wynikało, że Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych należało stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2007 r. Termin ten został jednak przedłużony. Dokonano tego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zmiany te zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2007 roku nr 243, poz. 1785. Zgodnie z nowymi regulacjami, Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.
KIEDY PRZYDATNA JEST PKWiU
Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług stosuje się m.in. do celów VAT, akcyzy, a także opodatkowania CIT, PIT oraz podatkiem zryczałtowanym i kartą podatkową.
Krzysztof Tomaszewski