Jeżeli okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż trzy miesiące, decyzji może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Podatnik w wyniku postępowania podatkowego na dwa miesiące przed upływem terminu przedawnienia otrzymał decyzję w sprawie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z zakupem samochodu, od którego podatku nie zapłacił.
– Czy w takim przypadku decyzji może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności – pyta pan Jan z Rybnika.
Nadanie decyzji nieostatecznej, czyli decyzji od której służy odwołanie, rygoru natychmiastowej wykonalności jest dopuszczalne pod warunkiem łącznego spełnienia dwóch warunków.
Jak wyjaśnia Mikołaj Przybył, starszy konsultant podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, po pierwsze musi zajść jedna z okoliczności, które zostały wymienione w art. 239b par. 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), m.in. okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Pierwszy warunek jest zatem spełniony, gdyż pozostały do przedawnienia okres wynosi dwa miesiące. Po drugie organ podatkowy musi uprawdopodobnić, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane, co wynika z art. 239b par. 2 Ordynacji podatkowej.
– Przepis ten wymaga jedynie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia istnienia ryzyka niewykonania zobowiązania – podkreśla Mikołaj Przybył.
W praktyce oznacza to, że organ podatkowy ma prawo użyć argumentacji opartej na przypuszczeniach i domysłach bez konieczności dowodzenia słuszności swoich twierdzeń za pomocą przewidzianych w przepisach procedur (por. wyrok WSA w Warszawie z 16 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1598/09).
Zdaniem eksperta należy zatem uznać, że jeżeli w analizowanej sytuacji organ podatkowy będzie w stanie wskazać na jakiekolwiek przesłanki sugerujące, że podatnik nie zapłaci podatku, to nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest możliwe.