Organizacja, która wykorzystuje pracę wolontariusza do zadań innych niż społecznie pożyteczne, będzie musiała rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty działające w sferze zadań społecznie użytecznych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jeśli jednak podmioty te uzyskane dochody przeznaczą na swoje cele statutowe, takie jak np. naukowe, kulturalne, w zakresie ochrony zdrowia, to nie zapłacą żadnego podatku.
Jak wyjaśnia Katarzyna Kalicka, specjalista w firmie doradczej KPMG, z podatku zwolnione są podmioty, które są wpisane do KRS jako organizacje pożytku publicznego (OPP). Zwolnienie to obejmuje działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
W efekcie tego zwolnienia podmioty, które wykonują taką działalność, nie płacą podatku dochodowego z tytułu pracy wykonanej nieodpłatnie na ich rzecz przez wolontariuszy. Określa to art. 12 ust. 4 pkt 16 ustawy o CIT. Możliwość skorzystania z tego zwolnienie zależy jednak od spełnienia określonych warunków.
Według Jacka Sklepowicza, dyrektora w dziale prawno-podatkowym PwC, treścią pracy wolontariuszy nie może być prowadzenie zwykłej działalności gospodarczej danego podmiotu, a wolontariusz musi realizować zadania określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Do zadań tych należy np. pomoc ofiarom powodzi i innych klęsk żywiołowych, ratownictwo, wychowanie i oświata, ochrona zwierząt i przyrody, pomoc niepełnosprawnym i inne.
– Jeśli wolontariusz otrzymałby od fundacji zadanie inne niż wymienione w tej ustawie, albo gdy zlecone zadanie wprost było związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wtedy fundacja taka nie mogłaby korzystać ze zwolnienia z podatku – dodaje ekspert.
Zaniedbania w tej materii mogą skończyć się źle dla organizacji.
Jacek Sklepowicz przestrzega, że stwierdzenie przez organy podatkowe zaległości podatkowej może doprowadzić do niemożliwości kontynuacji jej działalności. Lepiej więc takim sytuacjom zapobiegać, m.in. przez zwrócenie uwagi na zakres prac zlecanych wolontariuszom.
Ważne!
Jeśli wolontariusz wykonuje na rzecz organizacji prace inne niż społecznie pożyteczne, to wartość jego pracy należy wycenić na zasadach rynkowych