Zbyt częste nowelizacje przepisów podatkowych nie sprzyjają pewności prawa i utrudniają planowanie działalności przedsiębiorcom.
Przepisy dotyczące poszczególnych podatków są oceniane przez podatników krytycznie. Kontynuujemy dyskusję o tym, jak przedsiębiorcy oceniają system podatkowy i co należy w nim zmienić.
Monika Wachowiec, menedżer w Deloitte, biuro w Poznaniu, wskazuje, że przepisy podatkowe określające zakres obciążeń i obowiązków nakładanych na podatników mają istotne znaczenie dla prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Tworzą one podstawy systemu podatkowego, określając m.in. rodzaje podatków, ich konstrukcje i wzajemne powiązania. Ogromna liczba i zmienność obowiązujących regulacji podatkowych nie sprzyja pewności prawa i orientacji w nim, co w praktyce może utrudniać podatnikom planowanie podatkowe wykraczające poza okres danego roku. Nic więc dziwnego, że podatnicy często krytycznie oceniają polski system podatkowy. Wskazują przy tym m.in. na brak stabilności przepisów.
– O braku stabilnego prawa podatkowego świadczą liczne nowelizacje poszczególnych regulacji, np. w ostatnich kilku latach przepisy Ordynacji podatkowej zmieniały się ponad 50 razy, podobnie sytuacja wygląda w zakresie podatków dochodowych – wskazuje Monika Wachowiec.
Ekspert dodaje, że kolejnym utrudnieniem z perspektywy prowadzenia działalności gospodarczej są skomplikowane i niejasne przepisy, które często prowadzą podatników do błędnej ich interpretacji i mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo sporu z fiskusem. Podatnik, zamiast opierać swoje decyzje biznesowe o czytelne i jasne regulacje, zmuszony jest śledzić praktykę organów podatkowych, a ta też się zmienia.
W praktyce podobnych utrudnień można wskazać więcej. Może to prowadzić do konkluzji, że polski system podatkowy wymaga refleksji i reformy. A jak państwo oceniacie obecny system podatkowy?
Badanie polskich podatków
Chcąc aktywnie brać udział w dyskusji na temat poprawy polskiego systemu podatkowego, Deloitte razem z „Dziennikiem Gazetą Prawną” postanowiła zbadać opinie polskich przedsiębiorców na ten temat. Ankieta stworzona na potrzeby tego badania dotyka najistotniejszych kwestii związanych z rozliczeniami podatkowymi w Polsce takimi jak wykorzystanie interpretacji podatkowych, kontrole czy też ułatwienia i uproszczenia. W serii krótkich artykułów, które ukażą się na łamach „DGP”, przedstawione zostaną najistotniejsze pytania wybrane z tej ankiety. Jednocześnie zachęcamy do udziału w badaniu. Szczegóły na stronie www.deloitte.com/pl/polskisystempodatkowy