Najpóźniej 1 stycznia 2011 r. zniknie samochodowe eldorado dla podatników VAT. Nie będzie można już dokonywać pełnego odliczania VAT od samochodów z kratką.

Tak wynika z projektu decyzji Komisji Europejskiej, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów.

Ministerstwo Finansów takie rozwiązanie chciało wprowadzić już w ubiegłym roku, ale dopiero w tym zyska taką możliwość. Skutkiem będzie ograniczenie prawa podatników do odliczenia VAT – jedynie do 60 proc. kwoty podatku naliczonego od zakupu samochodów, i nie więcej niż 6 tys. zł. Obecnie podatnicy korzystają z pełnego odliczenia.

Zgodnie z planami MF nowe przepisy obowiązywałyby w okresie 2010 – 2012. Jednak po uzyskaniu zgody komisji potrzebna będzie jeszcze nowelizacja ustawy o VAT. Co prawda zmiany w VAT mogą być wprowadzane w trakcie roku, ale wszystko wskazuje na to, że najwcześniej zaczną obowiązywać od 2011 r.

Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów. Taka decyzja nie jest zaskoczeniem. Wcześniej podobną zgodę uzyskały Włochy. Dlatego było więcej niż pewne, że również Polska może liczyć w tym względzie na przychylność Unii.

Taka decyzja otwiera fiskusowi drogę do powrotu do przygotowanego wcześniej projektu zmian ustawy o VAT.

– Przedstawiany wniosek Komisji Europejskiej to kolejny krok w stronę wprowadzenia w Polsce ograniczenia w zakresie odliczenia VAT od nabycia lub leasingu niektórych rodzajów samochodów (przede wszystkim dotyczy to tzw. samochodów z kratką) – tłumaczy Tomasz Siek, menedżer z Deloitte.