Osoba, która zamierza sprzedać mieszkanie lub dom, musi tę transakcję wykazać przed fiskusem. Wysokość podatku będzie zależała od daty zakupu zbywanej nieruchomości.
Przez dwie nowelizacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązują trzy tryby rozliczania sprzedaży mieszkań i domów. W efekcie wysokość podatku, możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz sposób rozliczenia zależą od daty nabycia zbywanej nieruchomości.
Podatnicy, którzy kupili nieruchomość do końca 2006 roku, jej sprzedaż rozliczają na zasadach obowiązujących w ustawie o PIT do końca 2006 roku. Od takiej transakcji będą musieli zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek, płacony od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Osoby, które nabyły nieruchomość w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. rozliczą jej sprzedaż na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. W tym przypadku do urzędu skarbowego będzie trzeba wpłacić 19-proc. PIT, który jest płacony od dochodu.
Trzeci przypadek to sytuacja, gdy podatnik sprzeda nieruchomość nabytą po 1 stycznia 2009 r. Wtedy trzeba płacić 19-proc. podatek. Również płacony od dochodu.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Rozliczenia do końca 2006 roku

Starych ulg podatkowych

Rozliczenia w okresie 2007 – 2008

Opodatkowania dochodu

Ulga meldunkowa

Zakupów od 1 stycznia 2009 r.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć sprzedaż domu.