Inwestorzy, którzy zdecydowali się sprzedać akcje PZU w pierwszym dniu notowań na giełdzie, będą musieli rozliczyć się z tej transakcji w zeznaniu PIT za 2010 rok.
Akcje PZU podczas kwietniowych zapisów nabyło ponad 250 tys. inwestorów indywidualnych. Wczoraj akcje po raz pierwszy były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Część inwestorów odsprzedała akcje na pierwszej sesji. Wśród nich byli tacy, dla których obrót akcjami PZU był pierwszą i być może ostatnią transakcją giełdową w tym roku.
Ze sprzedaży akcji trzeba jednak rozliczyć się z fiskusem w zeznaniu rocznym. Dochód będący różnicą między ceną sprzedaży a ceną nabycia akcji jest obciążony 19-proc. stawką podatku.
Na szczęście dla początkujących inwestorów, jak przekonuje Robert Morawski, specjalista podatkowy w CDM Pekao, rozliczenie kupna i sprzedaży akcji PZU jest jedną z najprostszych transakcji i nie powinno to sprawiać podatkowych problemów.
Cena nabycia akcji została ustalona na poziomie 312,50 zł – z punktu widzenia rozliczenia podatkowego jest to koszt zakupu. W ofercie publicznej PZU w transzy dla inwestorów indywidualnych nie było redukcji zapisów na akcje. Inwestorzy mogli jednak zapisać się na maksymalnie 30 sztuk papierów.
Zdaniem Roberta Morawskiego inwestorzy nabywali określoną liczbę akcji za gotówkę, mało było takich, którzy brali kredyty. W związku z tym, że nie było żadnej redukcji zapisów, inwestorzy nie będą mieć też problemu podatkowego związanego z tzw. lewarowaniem (możliwość nabycia większej liczby akcji ze środków kredytowych).
– Przy rozliczeniu bierzemy pod uwagę koszty nabycia i uzyskany przychód ze sprzedaży. Inwestor dostanie z domu maklerskiego PIT-8C z wyszczególnieniem tej transakcji i na tej podstawie będzie musiał w 2011 roku złożyć zeznanie podatkowe – dodaje.
Właściwym zeznaniem podatkowym, w którym wykazuje się m.in. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jest PIT-38.
Prowizje związane z zakupem akcji przez dom maklerski, a także z ich sprzedażą, powinny być ujęte w PIT-8C. Pobrane prowizje zwiększają koszt uzyskania przychodu inwestora. Domy maklerskie mają obowiązek wystawić PIT-8C inwestorom do końca lutego przyszłego roku. Wypełniając deklarację PIT-38 za 2010 rok, trzeba będzie przenieść do niej kwoty wykazane w informacji PIT-8C.