Projekt nowego rozporządzenia, rozszerzającego krąg podatników, którzy będą musieli od przyszłego roku stosować kasy fiskalne, mieliśmy poznać do końca marca. Takie zapowiedzi na łamach „DGP” składał wiceminister finansów Maciej Grabowski. Potem słyszeliśmy o terminie kwietniowym. Mamy maj, a projektu nie ma. Na pytanie, kiedy będzie, resort finansów odpowiada, że niedługo.

Taka odpowiedź powinna wszystkich zadowolić, bo obecne rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas obowiązuje do końca roku. Jednak od 2011 r. zapowiadana jest rewolucja. Kasy będą musieli stosować m.in. prawnicy i lekarze. Ministerstwo Finansów (MF) obiecywało, że da podatnikom sporo czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków. Problem w tym, że MF co roku składało takie obietnice, a nowe rozporządzenie było publikowane tuż przed końcem okresu wygasania poprzedniego. W przypadku wprowadzenia kas do gabinetów lekarskich, taka sytuacja nie może mieć miejsca. Do nowych obowiązków będą się musieli przygotować nie tylko lekarze, ale również producenci kas.

Czasu coraz mniej

Zwolnienia z kas fiskalnych obowiązują tylko do końca roku. Minister finansów zapowiadał znaczne rozszerzenie obowiązku stosowania kas rejestrujących, jednak nie opublikował jeszcze projektu zmian. Mamy również kilka konkurencyjnych projektów zmian dotyczących kas, które rozpatruje Sejm. Według Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, to wszystko utrudnia zorientowanie się w kierunku zmian i przygotowanie do nich. Przygotować się muszą nie tylko podatnicy, ale również producenci kas. Projekt musi być skonsultowany.

– Należy przewidzieć odpowiedni czas na zgłoszenie uwag oraz stosowne vacatio legis. Projekt zmian powinien być przedstawiony najpóźniej w I połowie roku, by rozważać jego wprowadzenie od 2011 roku – mówi Andrzej Nikończyk.

Również Szymon Karpiński, partner w Sendero Tax & Legal, podkreśla że utrata zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych przez tak liczną grupę podatników powinna być wprowadzona w sposób dający im możliwość przygotowania się do nowych obowiązków. Podatnicy ci muszą mieć przede wszystkim czas i możliwość nabycia odpowiednich urządzeń rejestrujących.