Zabezpieczenia zaległych należności pieniężnych nie będzie dokonywał tylko naczelnik urzędu skarbowego, ale również dyrektor ZUS i inni wierzyciele.
Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W ramach poprawienia efektywności egzekucji i wyeliminowania niejednolitej praktyki resort finansów chce przyznać kompetencje do zabezpieczania należności pieniężnych innym organom państwowym. Dziś takie uprawnienia ma tylko naczelnik urzędu skarbowego. W założeniach zaproponowano przyznanie wszystkim organom egzekucyjnym uprawnień do stosowania środków zabezpieczenia do tych składników majątkowych zobowiązanego, z których możliwe jest prowadzenie egzekucji przez te organy.
Zgodnie z art. 19 par. 4, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania następujących środków egzekucyjnych: egzekucji z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych oraz z rachunków bankowych. ZUS jako organ egzekucyjny upoważniony byłby do stosowania środków zabezpieczenia polegających na dokonywaniu zajęć zabezpieczających tych samych składników majątkowych zobowiązanego, tj. wynagrodzenia za pracę, świadczeń z ubezpieczenia społecznego, renty socjalnej, wierzytelności pieniężnych oraz rachunków bankowych.
Przypomnijmy, że organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia należności pieniężnej lub wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję, w szczególności jeżeli stwierdzono: brak płynności finansowej zobowiązanego, unikanie wykonania przez zobowiązanego obowiązku przez nieujawnianie zobowiązań powstających z mocy prawa lub nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych, dokonywanie przez zobowiązanego wyprzedaży majątku, niezłożenie oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej; rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.
Ważne
Zabezpieczeń w drodze egzekucji administracyjnej będą dokonywać m.in. organ gminy o statusie miasta, przewodniczący organu orzekającego w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w I instancji, dyrektor izby celnej, dyrektor oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej