Zeznania PIT osób zatrudnionych u jednego pracodawcy powinny rozliczać urzędy skarbowe. Taki pomysł przedstawił wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem należy pilnie podjąć inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie.

Eksperci studzą emocje: pośpiech jest w tym przypadku niewskazany. Administracja skarbowa: jeśli będzie taka potrzeba, przyjmiemy nowe obowiązki na swoje barki.

Szczytny cel

Wszelkie ułatwienia w płaceniu podatków należy oceniać pozytywnie. Ale, jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Niestety, nie znamy szczegółów pomysłu wicepremiera Pawlaka. Na razie jest to tylko postulat, a nie gotowy projekt. Wprowadzenie w życie takiego pomysłu może być trudne. Przemawiają za tym co najmniej trzy argumenty: koszt reformy, sprzeciw urzędników i sposób rozliczania ulg.

Dlatego Paweł Sylwestrzak, radca prawny w kancelarii Salans, uważa, że omawiany pomysł wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy możliwość ograniczenia obowiązków sprawozdawczych. Z drugiej, można sobie wyobrazić trudności organizacyjne w urzędach związane z nowymi obowiązkami.


Rozwiązania UE

Wypełnianie PIT przez urzędników skarbowych to nie typowo polski pomysł. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach. Przykładowo w Danii urzędnicy wypełniają zeznania za podatników, a ci ostatni potwierdzają tylko ich poprawność. Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski & Wspólnicy, zwraca uwagę na podobne mechanizmy działające w Hiszpanii. Jednak w innych krajach znacznie sprawniej funkcjonują systemy informatyczne w administracji. U nas niestety jeszcze kuleją.

– Tylko rozwój narzędzi elektronicznych pozwoli osiągnąć odpowiednią szybkość komunikacji pomiędzy urzędem a podatnikiem. Podatnik musi wiedzieć, w jaki sposób urząd wypełni jego PIT – wyjaśnia Wojciech Krok.

Koszt pomysłu

Jeżeli działanie urzędów skarbowych miałoby się sprowadzać wyłącznie do pomocy przy wypełnieniu zeznania, trzeba pamiętać, że takie działania – w ograniczonym zakresie – są już realizowane w wielu urzędach.

– Nie można zapominać, że za nowe pomysły zapłacą wszyscy podatnicy – ocenia Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Marciniuk i Wspólnicy.

Gdyby pomysł wypełniania PIT przez fiskusa wszedł w życie, na urzędników spadną nowe obowiązki. Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, przyznaje, że jedną z ról, w jakiej występuje administracja podatkowa, jest rola usługowa wobec obywateli.

Podejmując wyzwanie wypełniania zeznań przez urzędników, warto myśleć o maksymalnym uproszczeniu systemu rozliczeń podatników uzyskujących dochody z jednego źródła – im prostszy będzie system, tym efektywniej będzie można wyręczyć podatnika z obowiązku wypełniania rozliczenia podatkowego.

– Zmiany będą wymagać wzmocnienia administracji – sugeruje Tomasz Sokolnicki.