Jeżeli usługa ładunku w portach morskich nie jest świadczona na rzecz armatora morskiego, nie może mieć zastosowania 0-proc. stawka VAT.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13494) odniosło się do wątpliwości w zakresie stosowania 0-proc. stawki VAT w stosunku do niektórych usług portowych, które w ramach obsługi środków transportu obejmują także ładunki.
Jak wskazało MF, przepisy ustawy o VAT rozróżniają usługi obsługi środków transportu od usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków, a także od usług przeładunku. Każdy z tych rodzajów usług podlega opodatkowaniu stawką 0 proc., inne są jednak warunki, których spełnienie uprawnia podatnika do zastosowania tej stawki VAT. Przykładowo, inne zasady będą miały zastosowanie przy opodatkowaniu stawką 0 proc. usług przeładunku związanych z towarami eksportowanymi, inne w przypadku opodatkowania usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków, gdzie stawka 0 proc. ma zastosowanie tylko przy świadczeniu tych usług na rzecz armatora morskiego.
Zatem w każdym przypadku organy podatkowe, stosując przepisy w zakresie opodatkowania usług stawką VAT w wysokości 0 proc., zobowiązane są do analizy całego stanu faktycznego. Na tej podstawie mogą dopiero ocenić, czy świadczone przez podatnika usługi są usługami, o których mowa w przepisach, i czy podatnikowi przysługuje prawo do zastosowania stawki 0 proc. w odniesieniu do konkretnych świadczonych przez niego usług.