Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podpisał w czwartek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżający przepisy dotyczące tzw. janosikowego - podała rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Marta Milewska. Wniosek trafił już do TK - poinformowała.

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wysokości wpływów podatkowych. W tym roku obowiązek zapłaty "janosikowego" będą miały Mazowsze (940 mln zł) i Dolny Śląsk (16 mln zł). W przypadku mazowieckiego wpłata sięgnie 54 proc. dochodów.

Zdaniem samorządu województwa, przepisy mówiące o "janosikowym" naruszają konstytucyjną zasadę mówiącą o samodzielności finansowej samorządu wojewódzkiego oraz Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego.

Województwo mazowieckie wpłaciło dotąd do budżetu państwa z tytułu "janosikowego" 4,5 mld zł, a otrzymało z niego ok. 600 mln. Zaskarżone przepisy prowadzą do zadłużania województwa, które musi brać kredyty i emitować obligacje, by sprostać wysokości wpłat - przekonują władze samorządowe województwa. Gdyby nie "janosikowe", samorząd mógłby zrealizować dwa razy więcej inwestycji.

Marszałek województwa nie wyklucza skargi do Trybunału w Strasburgu, gdyby TK nie podzielił argumentów województwa

Marszałek województwa nie wyklucza skargi do Trybunału w Strasburgu, gdyby TK nie podzielił argumentów województwa.

W ubiegły czwartek Związek Stowarzyszeń Praskich, reprezentujących prawobrzeżną część Warszawy poinformował, że zwrócił się do Rady Warszawy, by ta wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy o dochodach samorządu terytorialnego. Zdaniem związku, miliard złotych tzw. janosikowego, płaconego rocznie przez Warszawę na rzecz biedniejszych gmin, uniemożliwia stolicy rozwój. Przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska wyjaśniła, że uchwała w sprawie "janosikowego" - bo w tej formie ma być skierowany ewentualny wniosek do Trybunału - jest już wstępnie przygotowana. Rada czeka jeszcze na opinię prawników ratusza.

Warszawa z tytułu "janosikowego" corocznie oddaje ok. 10 proc. swojego budżetu. Od 2003 r. - ponad 4 mld zł; kwota ta jest porównywalna z ogólnym zadłużeniem miasta. W tym roku stolica odda biedniejszym regionom 962 mln zł, czyli prawie tyle, ile kosztować będzie budowa Mostu Północnego (977 mln zł).