Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Za wprowadzeniem takiego rozwiązania opowiedzieli się w czwartek posłowie wszystkich klubów sejmowych.

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o PCC. Ma on przede wszystkim doprecyzować przepisy dotyczące umów sprzedaży instrumentów finansowych, dokonywanych w ramach rozliczeń między zagranicznymi firmami inwestycyjnymi, kupującymi w Polsce instrumenty finansowe na rachunek własny w celu ich dalszej odsprzedaży, a ich zagranicznymi klientami.

Obecnie przepisy zwalniają z PCC zakup instrumentów finansowych przez firmy zagraniczne, ale nie przewidują zwolnienia dla - zawieranych za granicą - umów przeniesienia papierów na rzecz ich klientów. Z takiego zwolnienia korzystają natomiast polskie firmy.

Posłanka PiS Maria Zuba, która przedstawiała stanowisko komisji finansów publicznych, powiedziała, że posłowie zwrócili uwagę, iż efektem zmiany będzie zmniejszenie dochodów gmin. Zgodnie z obowiązującymi przepisami PCC stanowi dochód gminy, na terenie których znajduje się obiekt sprzedaży.

"Przedstawiciel rządu poinformował, że podatek ten jest teoretycznym dochodem gmin, gdyż umowy sprzedaży (instrumentów finansowych dla zagranicznych klientów - PAP) realizowane są poza granicami naszego kraju i ich windykacja przez gminy stanowi duży problem" - powiedziała Zuba. Dodała, że do zmian nie miała zastrzeżeń Giełda Papierów Wartościowych.

Według resortu finansów obecne przepisy powodują, że podmioty zagraniczne nabywające na naszym rynku instrumenty finansowe wahają się, czy nabyć te papiery, bo nie mają pewności, czy będą zwolnione z podatku w przypadku ich dalszej odsprzedaży.

Zgodnie z wprowadzoną do projektu poprawką zwolnienie będzie obejmowało tylko umowy sprzedaży dokonywanej przez firmę inwestycyjną krajową bądź zagraniczną, gdy przedmiotem umowy będą prawa majątkowe będące instrumentami finansowymi nabytymi w naszym kraju przez te firmy w obrocie zorganizowanym. Poprawka ma zapobiec sytuacjom, w których ze zwolnienia skorzystałyby firmy do tego nieuprawnione.

Zuba wyjaśniła, że projekt wprowadza także zasadę, zgodnie z którą bez względu na to, czy umowa sprzedaży rzeczy lub prawa majątkowego jest zawierana przez rezydentów, czy nierezydentów, to zawsze podstawą opodatkowania będzie ich wartość rynkowa.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.