Wśród tzw. nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, obok tradycyjnej jurysdykcji często wybieranej przez inwestorów jako miejsce lokalizacji spółki holdingowej, coraz częściej wymieniana jest także Malta.
Malta posiada system wewnętrznego kredytu podatkowego, co oznacza, że podatek pobrany od dochodu spółki wypłacającej dywidendy, w wysokości 35 proc., jest proporcjonalnie zaliczany na poczet podatku pobieranego od wypłacanych dywidend. Na Malcie jest mechanizm refundacji podatku dochodowego pobieranego u źródła od wypłacanych dywidend. Kiedy refundacja ma zastosowanie i na czym polega?
Refundacja ma zastosowanie zarówno do wspólników/akcjonariuszy będących rezydentami Malty, jak i do podmiotów zagranicznych – w sytuacji gdy nie jest możliwe wykorzystanie pełnego zwolnienia od podatku pobieranego od dywidend wypłacanych do innych państw członkowskich UE na podstawie tzw. Parent-Subsidiary Directive (participation exemption), a więc np. gdy zagraniczny wspólnik, będący spółką kapitałową, nie spełnia warunku minimalnego udziału kapitałowego w spółce, względnie gdy taki zagraniczny wspólnik jest osobą fizyczną. Podatek jest pobierany w wysokości 35 proc. od wszystkich dywidend wypłacanych przez spółki, które nie uzyskują dochodu z nieruchomości położonych na Malcie. Następnie pobrany podatek jest potrącany przez spółkę wypłacającą dywidendy od należnego podatku dochodowego spółki. Jednocześnie wspólnik jest uprawniony do żądania zwrotu pobranego podatku – w całości, gdy spełnia określone warunki albo w części: 6/7 kwoty zapłaconego podatku, względnie 5/7 tej kwoty – w przypadku dywidend pochodzących z tzw. dochodu biernego (passive interest) oraz należności licencyjnych. System ten, choć w istotny sposób zmniejsza obciążenie podatkowe wspólnika, z punktu widzenia podmiotów zagranicznych jest bardziej skomplikowany i wyraźnie mniej atrakcyjny od regulacji cypryjskich, gdzie dywidendy nie są efektywnie obciążone podatkiem, a stawka podatku dochodowego od spółek cypryjskich wynosi 10 proc.

Dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW