Od nowego roku doradcy podatkowi będą poświadczać za zgodność z oryginałami odpisy dokumentów w sprawach, w których reprezentują podatnika.
Od nowego roku doradcy podatkowi będą mieli większe uprawnienia w zakresie uwierzytelniania dokumentów. Jak tłumaczy Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy z Tax-US Podatki Doradztwo, do końca 2009 roku doradcy podatkowi mogą uwierzytelniać wyłącznie udzielone im pełnomocnictwa. Dzięki ustawie z 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (Dz.U. nr 216, poz. 1676) kompetencje doradców podatkowych rozszerzą się.
Od 1 stycznia 2010 r. wszyscy doradcy podatkowi będą mogli samodzielnie poświadczać za zgodność z oryginałami odpisy dokumentów w sprawach, w których reprezentują podatnika, w zakresie uregulowanym w takich ustawach jak: kodeks postępowania administracyjnego, Ordynacja podatkowa, prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i oczywiście w ustawie o doradztwie podatkowym.
Zmiana stanowi duże ułatwienie w pracy doradców podatkowych i jest szczególnie ważna dla tych doradców, którzy prowadzą praktykę aktywną procesowo.



– Nie muszą oni już korzystać z pomocy notariusza i wydawać oryginałów dokumentów – stwierdza Zbigniew Błaszczyk.
Praktyka taka będzie możliwa we wszelkich postępowaniach podatkowych, kontrolnych, w trakcie kontroli podatkowych, jak też w drodze sądowej kontroli decyzji administracyjnych. Nowe uprawnienia doradców podatkowych są również korzystne dla ich klientów. Przykładowo klient nie będzie musiał do każdego postępowania przekazywać oryginałów dokumentów, bowiem wystarczające będą kopie poświadczone przez doradcę podatkowego.
Zbigniew Błaszczyk zwraca uwagę, że zmiana była wyczekiwana przez środowisko doradców podatkowych i świadczy jednoznacznie o ugruntowaniu się pozycji tego zawodu w kręgu zawodów zaufania publicznego.