Podatnicy w zeznaniach PIT za 2008 rok przekazali prawie 400 mln zł dla organizacji pożytku publicznego z 1 proc. podatku. To rekord w dotychczasowej historii tej darowizny. Z zeznań za 2007 rok podatnicy przekazali 290 mln zł, a z 2006 roku – 104 mln zł. To skutek zmiany mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku – przekazuje go urząd skarbowy wskazanej przez podatnika organizacji, a także wprowadzenia możliwości przekazywania 1 proc. podatku w korekcie deklaracji. Takie wnioski wynikają z sondy DGP przeprowadzonej w izbach skarbowych. Na nasze pytanie nie odpowiedziały jedynie trzy izby z 16 w: Katowicach, Rzeszowie i Opolu.

Dobroczynność wzrasta

Rozliczenie za 2008 rok pokazało, że Polacy coraz chętniej wspierają potrzebujących częścią swojego podatku.

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje nam, że organizacje pożytku publicznego otrzymały z woj. podlaskiego blisko 8,8 mln zł z 1 proc. podatku, podczas gdy w 2007 roku było to 7 mln zł. Podobne wzrosty zanotowały urzędy skarbowe w całej Polsce. Rekordowe sumy przekazano w woj. mazowieckim.

– Urzędy skarbowe woj. mazowieckiego przekazały organizacjom pożytku publicznego kwotę ponad 94 mln zł tytułem 1 proc. podatku należnego zadeklarowanego przez podatników w zeznaniach PIT za 2008 rok. Jest to znacznie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy OPP przekazano ponad 79 mln zł – podkreśla Ewa Szkodzińska z Izby Skarbowej w Warszawie.

Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie dodaje, że z roku na rok podatnicy przekazują coraz więcej pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego i popełniają przy tym mniej błędów.