Każdy podatnik, który w roku podatkowym osiągnął dochody, musi złożyć roczne zeznanie PIT. Na dopełnienie tego obowiązku ma czas do 30 kwietnia roku następnego, po roku podatkowym, za który następuje rozliczenie. W pewnych sytuacjach jednak, nawet przy osiągnięciu dochodów, złożenie deklaracji nie będzie konieczne. Będzie tak przy uzyskaniu dochodów zwolnionych z PIT.

Kwalifikacja dochodów

Osiągnięcie przez podatnika w roku podatkowym jakichkolwiek dochodów zobowiązuje do ich rozliczenia przed organem podatkowym.

Przykład 1

Rodzaj zeznania

Podatnik w 2009 roku uzyskał dochody z pracy w Polsce i Anglii. Czy formularz podatkowy zależy od rodzaju osiąganych dochodów?

Tak. Podatnik będzie musiał złożyć PIT-36. Do rocznych rozliczeń służy pięć zeznań PIT: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-40 (składany przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych). Na koniec warto jeszcze dodać, że od rozliczenia za 2009 rok będzie do wyboru jeszcze jeden formularz – PIT-39. W tym zeznaniu należy wykazać dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami. To zeznanie po raz pierwszy będzie składane do 30 kwietnia 2010 r.

Od źródła pochodzenia zarobionych pieniędzy będzie zależał rodzaj formularza, jaki trzeba będzie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym. Dlatego przygotowania do rocznego rozliczenia PIT należy zacząć od zakwalifikowania uzyskanych w roku podatkowym dochodów. Może się okazać, że podatnik w danym roku osiągnął dochody z kilku źródeł, co może skutkować obowiązkiem złożenia kilku formularzy podatkowych, a nie jednego.

Może się też okazać, że roczne dochody podatnika nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, która w 2009 roku wynosi 3091 zł. Wielu podatników jest przekonanych, że jeśli roczne dochody nie przekraczają tej kwoty, zeznania składać nie trzeba. Niestety to błędne przekonanie. W takim przypadku zeznanie roczne również trzeba złożyć. Podatek w takim zeznaniu wyniesie 0 zł, a odprowadzone od takiego dochodu zaliczki na PIT zostaną podatnikowi zwrócone jako nadpłata podatku.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy nie składamy rocznego PIT.