Zapłaty podatku będzie można dokonać także w biurze usług płatniczych oraz w instytucji płatniczej.
Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowej ustawy o usługach płatniczych. Zakłada on również zmiany w art. 60 Ordynacji podatkowej, który reguluje zasady ustalania terminu zapłaty podatku. Nowelizacja ma na celu zrównanie uprawnień w zakresie transakcji płatniczych instytucji płatniczych oraz biur usług płatniczych z uprawnieniami banków, poczty i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Za termin zapłaty podatku gotówką uważany będzie nie tylko dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej oraz dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta, ale również dzień wpłacenia kwoty podatku w biurze usług płatniczych oraz w instytucji płatniczej w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Zmianie ulegnie także przepis odnoszący się do obrotu bezgotówkowego. W tym przypadku za dzień dokonania zapłaty podatku uważany będzie również dzień obciążenia rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej, o której mowa w nowej ustawie o usługach płatniczych.
Zlecenia płatnicze na rzecz organów podatkowych mogą być składane również w formie dokumentu elektronicznego przy użyciu oprogramowania udostępnionego przez innego niż banki dostawcę usług płatniczych.