Opodatkowanie prywatnego używania służbowych aut

autor: Marek Kutarba29.09.2009, 03:00

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia do zmian w ustawach o PIT i o CIT w zakresie prywatnego używania służbowych samochodów. Przepisy w tym zakresie powinny być precyzyjne. Pozwoli to uniknąć problemów przy ich stosowaniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • mmm(2009-09-29 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczne!

    Odpowiedz
  • Paweł(2009-09-29 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    CI Państwo nie mają co robić, a najfajniejsze było porównanie jaśnie oświeconego Pana który twierdzi, że przecież wynajęcie auta kosztuje kilkaset złotych za dzień, proponuję zejść do rzeczywistości 80% Polaków i pomyśleć też o tych którzy jeżdżą kilkunastoletnimi samochodami o realnej wartości 1000 - 1500 złotych i ustalić stawkę tak jak to przelicza prawie całe społeczeństwo tj, taniej wychodzi zakup samochodu za 2-5 tys zł i dojazd nim do pracy niż wykupienie biletu komunikacji publicznej, może z tak wysoka zapomina się jak to jest na dole. A służbowe auto jak kilkunastoletnie Punto to też może być szczęście.

    Odpowiedz
  • Maria(2009-09-29 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej firmie jest sporo aut służbowych i to z "górnej półki" i prawdę powiedziawszy, to w 90 % są wykorzystywane prywatnie. Uważam że powinni Ci ludzie płacić podatki, a 0,5 % od auta to i tak niska kwota w porównaniu z kosztami utrzymania samochodu prywatnego (paliwo,ubezpieczenie,naprawy ,opony ). Oni mają to wszystko za pieniądze firmowe .

    Odpowiedz
  • np odpowiedź dla Marii(2009-09-29 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    tak się zastanawiam, kupuję samochód firmowy ale nie mogę odliczyć 100% vatu od jego wartości tylko 60% dotego jeszcze nie mogę odliczyć vatu od zakupionego paliwa, a tu jeszcze każą mi płacić za używane tego auta do celów prywatnych. Logicznie rozumując ja ciągle płacę za używanie tego auta ze swoich prywatnych pieniędzy. A jak ktoś odpisze, że przecież nieodliczony vat stanowi koszt, to proponuje policzyć jak się ma jedno do drugiego.
    PS widać, że brak jakiejkolwiek wiedzy o prowadzeniu działalności - nie ma to jak ciepła posadka i zazdrość

    Odpowiedz
  • HL(2009-09-29 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4: nie geniuszu. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Opodatkowanie prywatnego użytku dotyczy tylko sytuacji następującej: pracodawca daje pracownikowi auto służbowe. Po prostu użyczenie auta jest traktowane tak samo jak przychód z wynagrodzenia.

    Ty, jako prywatny przedsiębiorca nie będziesz musiał płacić podatku od prywatnego użytku własnego auta.

    Odpowiedz
  • Marsjanin(2009-09-29 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    A co z VAT od nabycia auta i paliwa ? Dotychczasowe ograniczenia (samochód) bądź zakazy (paliwo) argumentuje się właśnie trudnym do określenia użyciem niezwiązanym ze sprzedażą opodatkowaną. Teraz to użycie ma zostać opodatkowane (choć innym podatkierm) - ale poprzez to wydzielenie powstaje użycie jednoznacznie związane ze sprzedażą opodatkowaną dla większości podatników VAT. Skoro buduje się tak skomplikowane konstrukcje w PIT - to może czas na konstrukcję uralniającą możliwość odliczeń w VAT. AUTO SŁUŻBOWE = ODLICZENIA VAT

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-09-30 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak poprawić ściągalność podatków, a nie wymyślać głupie przepisy?

    Odpowiedz
  • lolo(2009-09-30 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Naprawdę nie mają się chyba czym zajmować. Kolejny idiotyczny martwy przepis. Ci którzy nie będą go stosować a znaczna większość tak będzie robić bo to nikomu nie będzie się opłacało, stosować go nie będą. Jeżeli pracodawca i pracownik (a głównie pracodawca) nie wykażą, że pracownik uzywa samochodu prywatnie to nikt o tym nie będzie widział i się nie dowie. Ciekaw jestem w jaki sposób nasze spec organy kontroli to ustalą? Może będą łapać kierowców na ulicy? He, he, paranoja. Może Policja będzie zatrzymywać auta służbowe? Tyle, ze jak się zapyta gdzie jade to ja się zapytam co go to obchodzi? Nie ma prawa pytać gdzie jadę i po co. KPINY, za nasze pieniądze przygotują kolejnego bubla, ośmieszają się sami, czy tego nie iwdzą?

    Odpowiedz
  • TABU(2009-09-30 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak "Państwo" wali Obywatela - Pana

    Tan Pan - odrabia - Państwu

    Odpowiedz
  • shr(2009-10-04 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    To ja oczekuję, że w deklaracji podatkowej prezedenta oraz wszystkich pozostałych polityków, którym przysługuje samochód służbowu non-stop - znajdzie się rozliczenie używania samochodu do celów prywatnych, jak np. odwiedziny mamusi w gdańsku. Bo np. prezydent nie ma prowatnego samochodu, a NIE wszystkie jego wyjazdy są służbowe. Oczekuję też, że ochroba BOR w trakcie wyjazdów do mamusi do Gdańska również zostanie potraktowana jako przychód podlegający opodatkowaniu i oczekuję, że prezydent to rozliczy w zeznaniu.

    Odpowiedz
  • EMERYT - zabijany przez państwo(2009-10-07 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie trzeba doprowadzić do stanu prawnego - gdzie osoby używają samochodów służbowych - firmowych do celów domowych. Koszty transportu - użytkowania samochodu do celów domowych - pakują w koszta firmy i później mówi się, że drogo kosztuje prowadzenie firmy. W guncie rzeczy to jest dodatkowy dochód który nie jest opodatkowany - emeryci tego nie mają a podatki płacą.

    Odpowiedz
  • zjadacz chleba(2009-10-14 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    No i słusznie tylko żeby wszystko zrobić porządnie i z głową. U mnie w firmie jest dużo aut i nagminnie auta służbowe służą do załatwiania swoich prywatnych spraw. Tym bardziej że nie przysługują wszystkim i a później nie ma pieniędzy na wypłaty i ewentualne premie czy nagrody. Pracownicy którzy mają takie auta powinni być obciążani za nie. Kolega pracuje w Siemensie w Berlinie i jemu normalnie odciągają 300Euro z pensji. Normalnie powinno być zarabiasz 4000zł to oddajesz 400zł za użytkowanie auta jak nie to auto stoi pod biurem i w godzinach pracy korzystasz a nie dojazd do i z pracy i na koszt firmy. Tym bardziej że 10 aut w firmie to spory wydatek na ubezpieczenie serwis paliwo itd

    Odpowiedz
  • karma(2009-10-16 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    a ja myślałam, że państwo popiera przemysł samochodowy - przecież to nie prywatne osoby napędzają ten rynek tylko firmy, które biorą w leasing. Potem jeszcze nie można odliczyć VATu w całości ani VAt -u od paliwa. Cisnąć głupiego przedsiębiorcę jak tylko można - i płacić zasiłki dl abezrobotnych z fabryk, salonów samochodowych itp.

    Odpowiedz
  • Marek(2012-02-27 00:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem handlowcem, głównie w trasie ale czasem do biura zajrzę.Parkingu pod firmą w zasadzie nie ma wyznaczonego ani ochrony więc z reguły z trasy prosto do domu jadę ( oszczędzam w ten sposób na paliwie w firmie) i od rana znowu do klienta i co wtedy. Mam płacić jakiś haracz czy podatek od tego ze sprzedajac tym autem towar firmie osiagam jakieś dodatkowe dochody dla siebie? Jakie. W sumie mogę śmiało napisać, że samochód to moje główne narzędzie pracy w firmie w której pracuję, To się robi chory kraj ...

    Odpowiedz