Jak przekazać majątek bliskim i znajomym, aby uniknąć podatku

autor: Krystyna Górczak15.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 01.10.2009, 13:32

Dokonując darowizn i pożyczek łatwo można uniknąć zapłaty podatku. Musimy tylko pamiętać, że gdy dotyczy to najbliższej rodziny trzeba o nich powiadomić fiskusa. Gdy zaś chodzi o inne osoby, musimy mieścić się w limitach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • zdeinformowany(2009-09-15 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    czy moze mi ktos wyjasnic jak to jest z darowiznami dla grupy zerowej? wg artykulu jest sie zwolnionym jezeli zglosi sie to w urzedzie skarbowum, ale jednoczesnie w gazecie jest ramka "Warunki zwolnienia dla grupy zerowej". Wg tej informacji warunki sa dwa - pierwsze zgloszenie do urzedu skarbowego, drugi - o sumie wolnej od podatku przez 5 lat od ostatniego nabycia ...

    Odpowiedz
  • skołowany(2009-09-15 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    jak w końcu ma być:
    - jezeli wartosc darowizny jest odpowiednio mała, to dla I grupy-nie ma obowiązku zgłaszania-ale jednak winna byc zawarta umowa notarialna?
    czy
    umowa nie notarialna?(pisemna)bez względu na wysokość dla I grupy
    czy
    miedzy np.ojcem a synem-wystarczy umowa słowna? np. dla kwoty 2000 zł

    Odpowiedz
  • znawca(2009-09-15 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    do 9637 w pierwszej grupie nie ma obowiazku nawet zgloszenia
    nadwyzka zeby nie byla opodatkowana musi juz zostac zgloszona na SD-Z2
    acha i jesli darowizna pieniezna to musi wplynac na rachunek bankowy obdarowanego badz przekazem pocztowym-nie moze to byc gotowka "w kopercie" bo traci prawo do zwolnienia

    co do formy umowy-tego nie reguluja przepisy podatkowe-prosze zajrzec do kc
    oczywiscie umowa jest zawsze jakims dowodem dla US w przypadku ewentualnego postępowania

    Odpowiedz
  • zainteresowany(2009-09-16 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem po lekturze artykułu i nie rozumiem treści z pierwszego akapitu w powiązaniu z akapitem drugim.
    Otóż z pierwszego wynika, że gdyby rodzic obdarował swoje dziecko dowolną kwotą, przypuśćmy 200.000,00 zł w styczniu 2009 roku a obdarowane dziecko zgłosiło ten fakt do US do dnia 31 lipca 2009 roku na druku SD-Z2 to jest zwolnione z jakiegokolwiek podatku.
    Oczywiście darowizna udokumentowana byłaby umową zawartą na piśmie a pieniądze zostałyby przelane z rachunku bankowego rodzica na rachunek bankowy dziecka lub przekazane przekazem pocztowym.
    Nie rozumiem dlaczego w akapicie pt. "Darowizny dla rodziny" we wskazanym przykładzie autor wskazuje, że kwota darowizny w wysokości przekraczający limit 9637 zł przekazanych synowi przez ojca w latach 2005-2009 ( na sumę 16.000 zł) podlega opodatkowaniu?

    czy pokrewieństwo ojciec - syn nie mieści się w 0 grupie podatkowej?

    Może mi ktoś to wyjaśnić….

    Odpowiedz
  • tekla(2009-09-16 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Chcę przekazać synowi gospodarstwo rolne ok.4 h wraz z budynkami wartości ok.80.tyś w formie darowizny u notariusza.Ile może mnie to kosztować.Bardzo proszę wskazać mi zródło informacji, bo mam różne wyceny. gdzie to sprawdzić.

    Odpowiedz
  • Robert(2009-09-19 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czy otrzymujac od najblizszej rodziny (od ojca) pieniadza zalozmy 8 tys. złotych (czego nie trzeba zglaszac do US), zeby uniknac podatku musi byc ona przekazana przez konto bankowe lub przez poczte?
    Czy jezeli dostalbym gotowke z reki do reki i spisal umowe darowizny to musialbym zaplacic podatek czy ta zwykla umowa wystarczy, zeby jego uniknac?
    Przypominam, ze chodzi o kwote, ktora nie wymaga zglaszania tego do Urzedu.
    Prosze o odpowiedz i pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • ewa(2009-10-03 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Każda kwota przekazana w grupie zero jest wolna od podatku, jeśli zgłosi się do US. Najlepiej przekazać kwotę notarialnie, wówczas nawet do US nie ma potrzeby zgłaszać, bo robi to notariusz.

    Odpowiedz
  • ewa(2009-10-03 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku zawarcia w formie aktu notarialnego umowy darowizny środków pieniężnych, zwolnionej na podstawie art. 4a upsd, płatnik ma prawo stosować zwolnienie, zarówno wtedy, gdy obdarowany udokumentuje na moment zawarcia umowy otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania ich na rachunek bankowy lub prowadzony w SKOK albo przelewem pocztowym, jak również w przypadku, gdy złoży oświadczenie do aktu notarialnego, iż spełni warunki do skorzystania ze zwolnienia.

    Odpowiedz
  • ewa(2009-10-03 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4 - co do zasady kwota darowizny powyżej 9637 zł. jest opodatkowana. Z innego art. ustawy wszystkie darowizny są w grupie zero zwolnione POD WARUNKIEM ( złożenia zeznania i przekazania kwoty przelewem na konto) a zatem niedopełnienie warunków powoduje, że kwota objęta jest podatkiem, dlatego właśnie tak jest to sformułowane. Do kwoty 9637zł. nie ma żadnych warunków do zwolnienia, a zatem nie ma potrzeby ani zgłaszania do US ani przekazywania przelewem.

    Odpowiedz
  • shaqu(2009-10-03 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby po była liberalną partią to zlikwidowałaby absurdalny podatek od spadków, darowizn.

    Odpowiedz
  • rafał(2009-11-28 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czy parafia przyjmująca darowiznę z zagranicy musi od tego pacić podatek?
    I czy winna to zglosić do właściwego Urzędu Skarbowego

    Odpowiedz