Najem to popularna forma zarobkowania. Najczęściej przedmiotem najmu są nieruchomości. Jednak wynajmować można też pokoje gościnne, samochody, korty tenisowe czy statki. Uzyskiwanie dochodów z umów najmu wiąże się z pewnymi obowiązkami podatkowymi.

Najem może być rozliczany w dwojaki sposób. Po pierwsze, na zasadach ogólnych, czyli płacąc podatek według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc. Po drugie, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze stawkami 8,5 i 20 proc.

Podjęcie decyzji

Każdy, kto zastanawia się nad wynajęciem czy to mieszkania, czy innej rzeczy, powinien przeanalizować, który sposób rozliczeń podatkowych będzie dla niego korzystniejszy.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie korzystny dla tych wszystkich osób, które nie będą ponosiły znacznych nakładów na przedmiot najmu, a także nie będą uzyskiwały wysokich przychodów z tego tytułu. Dlaczego? Otóż dlatego, że płacąc ryczałt, nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że ponoszone wydatki nie pomniejszą przychodu do opodatkowania. Ryczałt płacony jest od przychodów według stawki 8,5 proc. do momentu przekroczenia limitu przychodów o równowartości 4 tys. euro (w 2009 r. jest 13 510 zł). Gdy przychody z najmu przekroczą ten limit, nadwyżkę ponad 13 510 zł należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 20 proc.

Jeśli chodzi o zasady ogólne, będą one opłacały się tym osobom, które będą mogły wysokie wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych. PIT płacony jest bowiem od dochodu.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Jakie koszty musisz uwzględnić

Jak wynajmować pokoje gościnne

Jak Wynajmować auto

Jak powinni rozliczać podatek małżonkowie

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jak podatkowo rozliczać wynajem domu, pokoju, samochodu.