Świadczenia pozapłacowe stały się czymś naturalnym w wynagradzaniu pracowników. Pracodawcy finansują swoim pracownikom opiekę medyczną, ubezpieczenia, dojazdy do pracy, bilety do kina, teatru lub na basen. Niekiedy refundują też koszty ubiorów służbowych, posiłków oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Niektóre z pozapłacowych świadczeń będą zwolnione z PIT i nie będą stanowiły przychodu u pracownika.
PRZYKŁAD: ZAPŁATA ZA APLIKACJĘ
Pracodawca zapłacił za aplikację radcowską swojego pracownika. Czy opłacone koszty aplikacji są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Wolna od PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych
Szkolenie aplikantów radcowskich, będące niewątpliwie szkoleniem zawodowym, reguluje ustawa o radcach prawnych. Zatem wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów kształcenia w ramach aplikacji radcowskiej, jest przychodem zwolnionym z PIT.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się m.in. jak należy podatkowo traktować:

Świadczenia rzeczowe

Bony żywieniowe

Abonamenty

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.