Jak podaje resort, jest to kwota rekordowa. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Zgodnie z danymi z MF, liczba osób przekazujących 1 proc. podatku zwiększyła się w stosunku do ub. roku o ponad 2 mln osób. W tym roku konta organizacji charytatywnych zasiliło 7 mln 324 tys. 953 podatników (w ubiegłym - 5 mln 134 tys. 675 osób).

Według MF, wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1 proc. podatku. Od 2007 r. podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu - wskazują nazwę organizacji, a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Nie bez znaczenia pozostała też zmiana wprowadzona od początku tego roku. Zgodnie z nią podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku także w przypadku korekty zeznania podatkowego. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz poinformował, że w środę urzędy skarbowe rozpoczęły przekazywanie wnioskowanych przez podatników kwot na konta organizacji pożytku publicznego. "Urzędy skarbowe będą systematycznie przelewać pieniądze na konta OPP. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko" - zapewnił.