Podatnik, który zdecyduje się otworzyć gabinet rehabilitacyjny, ma do wyboru dwa sposoby opodatkowania takiej działalności: progresywna skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy.
Rehabilitacja cieszy się coraz większą popularnością. Zainteresowane są nią zarówno osoby młode, jak i starsze, wymagające zabiegów rehabilitacyjnych ze względu na wiek. W związku z tym otworzenie gabinetu rehabilitacyjnego może być świetnym pomysłem na biznes. Na początek warto zastanowić się nad sposobem rozliczeń z fiskusem. Do wyboru będą tu skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy.

Zgłoszenie i ewidencja

Dochody podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali PIT.
Podatnicy mogą też wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowego PIT. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Wybór sposobu opodatkowania na zasadach liniowego PIT dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
Poza zgłoszeniem formy rozliczeń do naczelnika urzędu skarbowego, jak przy każdej działalności gospodarczej również prowadząc gabinet rehabilitacyjny trzeba ewidencjonować przychody i koszty. Ewidencją w takim przypadku będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów. Księgę trzeba prowadzić według ustalonych wzorów w sposób czytelny i rzetelny. W księdze trzeba ewidencjonować wszystkie zdarzenia gospodarcze. Najważniejszymi będą przychody i koszty. One bowiem pozwolą ustalić podstawę opodatkowania.
Poza księgą podatkową w niektórych sytuacjach podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia innych ewidencji, np. ewidencji wyposażenia. Jeśli przedsiębiorca w gabinecie rehabilitacyjnym będzie zatrudniał pracowników, będzie musiał dodatkowo prowadzić karty przychodów.

Zeznanie do 30 kwietnia

Niezależnie od tego, który sposób rozliczeń z fiskusem podatnik wybierze - liniowy PIT czy skalę podatkową - roczne zeznanie podatkowe w obu przypadkach składa się do 30 kwietnia roku następnego po roku, za który składane jest rozliczenie. Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy na zasadach ogólnych będą musieli złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-36. Natomiast liniowcy swoje roczne dochody rozliczają na formularzu PIT-36L.
PRZYKŁAD: JAKIE KSIĘGI PRZY TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Podatnik uruchomił warsztaty terapii zajęciowej jako odrębną organizacyjnie i finansowo placówkę do prowadzenia zajęć przygotowujących niepełnosprawnych do podjęcia pracy. Zarząd powiatu zobowiązał się pokryć ze środków PFRON koszty utworzenia i działalności warsztatu. Czy w takim przypadku podatkowa księga przychodów i rozchodów jest prawidłową ewidencją do księgowania zdarzeń gospodarczych?
Fakt, że przedsiębiorca prowadzi działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, nie wyklucza realizacji przez niego zadań publicznych. Na te zadania przyznano środki na dofinansowanie kosztów utworzenia, działalności warsztatów z funduszu PFRON za pośrednictwem zarządu powiatu. Zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej są realizowane w ramach zadań zleconych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Zatem osoba fizyczna korzystająca z dofinansowania kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej zobowiązana jest do założenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość zrealizowanych przychodów w poprzednim roku obrotowym. Jeżeli jednostka podejmuje działalność w ciągu roku obrotowego, to z dniem podjęcia tej działalności stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie z ustawą o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON.