Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa.

ORZECZENIE
Podatniczka sprzedała dom i prawo użytkowania wieczystego przed upływem pięciu lat od ich nabycia. Co do zasady, w takim przypadku należy zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek od zbycia nieruchomości. Podatniczka jednak oświadczyła, że w ciągu dwóch lat pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe. To dawało podstawę do zwolnienia z podatku. Podatniczka kupiła gospodarstwo rolne. Organy podatkowe uznały, że nie spełniła wymogów do skorzystania ze zwolnienia i określiły zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości za 1997 rok.
Sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który przyznał rację skarżącej. Uchylając decyzje organów podatkowych obu instancji, sąd wskazał, że popełniły błąd. W skład gospodarstwa rolnego wchodził budynek mieszkalny, co wystarczyło, aby uznać, że wydatek na nabycie całego gospodarstwa podlegał zwolnieniu.
W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego dyrektor izby skarbowej podkreślał, że sąd I instancji wywiódł błędne wnioski. Istotnie, podatnikowi, który za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia kupił gospodarstwo rolne, przysługuje zwolnienie. Ale, jak podkreślił organ, tylko w części wydatkowanej na nabycie budynku mieszkalnego wchodzącego w jego skład. Nabycie gruntów rolnych nie jest już objęte zwolnieniem.
NSA, uchylając zaskarżony wyrok i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania, przypomniał, że zwolnienie dotyczy wydatków na cele mieszkaniowe. Nabycie gospodarstwa rolnego takim celem nie jest. Organ podatkowy słusznie uznał, że zwolnieniu podlega tylko część przychodu ze sprzedaży wydatkowana na nabycie domu mieszkalnego wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie obejmuje pieniędzy wydatkowanych na nabycie gruntów rolnych - potwierdził NSA.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IIFSK 1285/06
ALEKSANDRA TARKA
aleksandra tarka@infor.pl