W zależności od regionu kraju PIT za 2008 rok nie złożyło jeszcze od 20 do 50 proc. osób. Kolejki w urzędach się zdarzają, choć ich nasilenia urzędnicy spodziewają się w ostatnich dniach kwietnia. Dzięki możliwości przesyłania PIT-37 drogą elektroniczną mniej podatników odwiedza urząd osobiście.
SONDA
Do zakończenia akcji PIT za 2008 rok zostało półtora tygodnia. W zależności od regionu kraju swojego zeznania rocznego nie złożyło jeszcze od 20 do 50 proc. podatników, którzy mają taki obowiązek. W urzędach zdarzają się kolejki, choć urzędnicy ostrzegają, że największe mogą być w ostatnich dniach kwietnia. Elektroniczne przesyłanie PIT-37 cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Takie wnioski płyną z sondy przeprowadzonej przez GP w izbach skarbowych w całej Polsce.

Zeznania do złożenia

W zależności od urzędu skarbowego średnio połowa podatników dokonała na razie rozliczenia z fiskusem za 2008 rok. Według danych Grażyny Piechoty z Izby Skarbowej w Katowicach w woj. śląskim ok. 35-40 proc. zeznań jeszcze nie wpłynęło do urzędów. W woj. łódzkim zeznania musi złożyć jeszcze ok. 35 proc. podatników. W Małopolsce zeznania złożyło 50 proc. podatników, w woj. podkarpackim z fiskusem rozliczyło się 80 proc. osób. W Wielkopolsce - 65 proc., w woj. kujawsko-pomorskim - 72 proc., na Dolnym Śląsku - 40 proc., w zachodniopomorskim - 70 proc.
Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje, że do tej pory nie rozliczył się co trzeci podatnik.
- Szacujemy, że do urzędów skarbowych woj. warmińsko-mazurskiego trafiło dotychczas ok. 70-75 proc. zeznań rocznych PIT za 2008 rok - podaje Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.
Natomiast według danych Marty Szpakowskiej z Izby Skarbowej w Lublinie, w woj. lubelskim do 15 kwietnia zeznania złożyło ok. 70 proc. podatników rozliczających dochody na PIT-37, niewiele ponad 40 proc. podatników prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na PIT-36 i ok. 37 proc. podatników rozliczających dochody z firmy, płacących 19-proc. podatek (PIT-36L).

Ruch się nasila

Jeśli chodzi o kolejki w urzędach, też bywa różnie. W niektórych kolejki są, w innych zdarzają się sporadycznie. Generalnie każdy urząd stara się rozładowywać ruch na bieżąco.
- Na razie kolejki zdarzają się np. po weekendzie albo w dni, gdy urzędy pracują dłużej. Należy oczekiwać, że kolejki mogą zacząć pojawiać się, im bliżej będzie do zakończenia okresu składania zeznań podatkowych - dodaje Grażyna Piechota.
Zdaniem Andrzeja Pieczki z Izby Skarbowej w Zielonej Górze, największy ruch podatników był notowany w ostatnim tygodniu lutego i dwóch pierwszych tygodniach marca. Obecnie nie ma kolejek.
- Im mniej czasu zostało do złożenia zeznania, tym więcej osób odwiedza urzędy. Nie ma jednak jeszcze zbyt dużych kolejek, wszystko przebiega sprawnie - podkreśla Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.
Również Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie ostrzega, że naczelnicy spodziewają się wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnim tygodniu kwietnia.Nie warto czekać do 30 kwietnia

Skoro, jak wynika z doświadczeń naszych rozmówców z izb skarbowych, największy ruch w urzędach skarbowych będzie w ostatnich dniach kwietnia, nie warto ze złożeniem PIT za 2008 rok czekać do ostatniej chwili.
- Urzędy skarbowe woj. wielkopolskiego w różny sposób zachęcają podatników do szybszego rozliczania podatku dochodowego. Efektem tych działań jest większa liczba złożonych deklaracji podatkowych niż w analogicznych okresach roku poprzedniego - stwierdza Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.
Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie zwraca uwagę, że wychodząc naprzeciw potrzebom podatników, którzy chcą szybko i bez kolejek złożyć swoje zeznanie podatkowe, szybciej otrzymać nadpłacony podatek, dowiedzieć się o przysługujących im ulgach i potrzebnych do tego dokumentach czy uzyskać poradę eksperta, została przygotowana specjalna ogólnopolska akcja Szybki PIT. Akcja ta ma m.in. uświadomić podatnikom, że rozliczenia rocznego wcale nie potrzeba odkładać na ostatnie dni.
- Jeżeli spodziewamy się zwrotu podatku, to im szybciej się rozliczymy, tym szybciej dostaniemy zwrot z urzędu (urząd w terminie do trzech miesięcy od złożenia zeznania dokonuje zwrotu). Natomiast gdy to podatnik musi dopłacić urzędowi podatek - też nie warto zwlekać - nawet jeśli złożymy PIT teraz, to czas na zapłacenie podatku i tak mamy do końca kwietnia - podpowiada Monika Sala-Szczypińska.

Popularny e-PIT-37

Wszyscy nasi rozmówcy zwrócili również uwagę na fakt, że dzięki wprowadzeniu możliwości wysyłania PIT-37 drogą elektroniczną bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego spora grupa podatników zdecydowała się właśnie na tę formę rozliczenia z fiskusem.
Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważa, że znacznym ułatwieniem dla podatników jest możliwość złożenia zeznań PIT-37 przez internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W urzędach skarbowych woj. kujawsko-pomorskiego z możliwości tej skorzystało blisko 600 osób. Liczba podatników korzystających z tej formy złożenia zeznania rośnie z dnia na dzień.
Według Marty Szpakowskiej z Izby Skarbowej w Lublinie, coraz więcej osób chętniej korzysta z elektronicznego przesyłania deklaracji. W roku ubiegłym nie wpłynęło żadne zeznanie tym kanałem przesyłu. W tym roku do 15 kwietnia złożono 437 zeznań PIT-37 tą drogą.
- Możliwość składania PIT-37 w formie elektronicznej cieszy się dużą popularnością. W pierwszych dwóch dniach udostępnionej usługi do urzędów skarbowych woj. łódzkiego wpłynęły 133 zeznania, po siedmiu dniach urzędy przyjęły 744 zeznania w tej formie. Liczba ta cały czas rośnie - podsumowuje Agnieszka Pawlak.