Oddanie budynków w leasing operacyjny wraz z gruntem uprawnia do odliczenia VAT od wszystkich rat leasingowych.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów.
Z leasingiem operacyjnym nieruchomości mamy do czynienia, gdy umowa leasingowa została zawarta na co najmniej dziesięć lat. W takim przypadku opłaty ustalone w umowie, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
• została zawarta na okres co najmniej dziesięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Podatnikowi, który wykorzystuje leasingowane nieruchomości zabudowane, przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z miesięcznych rat leasingowych zarówno w części dotyczącej budynków i budowli, jak i samego gruntu (użytkowania wieczystego). Przedmiot leasingu operacyjnego służy działalności podlegającej opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej 22 proc.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Zgodnie z art. 7 ust. 9 ustawy o VAT przez umowę dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze rozumie się umowy, w wyniku których zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, jak również umowy leasingu, których przedmiotem są grunty.
Aby uznać, że transakcja ma charakter dostawy towarów, zawarta umowa musiałaby przewidywać, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu leasingu zostanie przeniesione (tzw. leasing kapitałowy). W przypadku leasingu operacyjnego takiego zastrzeżenia nie ma, co oznacza, że należy go traktować jako usługę. W związku z tym comiesięczny czynsz leasingowy, który będzie fakturowany na leasingobiorcę, stanowi podstawę do odliczania naliczonego VAT z każdej faktury miesięcznej i wykazania tego w składanej comiesięcznie lub kwartalnie deklaracji VAT.