Do 30 listopada podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu deklaracje PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jedno ze źródeł przychodów wymienia działy specjalne produkcji rolnej. Ustawodawca przewiduje dwa zasadnicze sposoby opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, tj. przy zastosowaniu norm szacunkowych oraz w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów (księgi rachunkowe).
Potrzebne zgłoszenie
Niezależnie od wybranego sposobu ustalania dochodu podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym - PIT-6. Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie ustalany na podstawie ksiąg podatkowych, podatnicy składają ponadto urzędowi skarbowemu w ww. terminie informację o zamiarze zaprowadzenia księgi przychodów i rozchodów (księgi rachunkowej).
Termin do 30 listopada dotyczy tylko tych podatników, którzy już osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej i zamierzają prowadzić produkcję w roku następnym. Natomiast w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych w ciągu roku podatnicy są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni o rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W tym wypadku podatnicy ci składają deklaracje PIT-6, o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku. Podatnik winien ponadto zawiadamiać właściwy urząd skarbowy o zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji oraz o zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji, również w terminie siedmiu dni.
Początek postępowania
Złożenie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji PIT-6 wszczyna postępowanie w sprawie wymiaru zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej zarówno w sytuacji, gdy podatnik zadecyduje, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie ustalał przy zastosowaniu norm szacunkowych, jak i w sytuacji, gdy będzie go ustalał w oparciu o księgi.
Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej i ustalający dochód czy to na podstawie ksiąg podatkowych, czy to w oparciu o normy szacunkowe zawsze będzie zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości określonej w decyzji PIT-7.
Zaliczki miesięczne
Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego, obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w tym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń, tj. kwota składki nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki, podatnik zobowiązany jest wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego w terminach: za okres od stycznia do listopada - do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, za grudzień - w wysokości należnej za listopad - do 20 grudnia.
Należy podkreślić, iż zaliczki na poczet podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej podatnicy są obowiązani opłacać już od dnia rozpoczęcia prowadzenia działu specjalnego, określonego w PIT-6, a nie od daty uzyskania z tego tytułu dochodu, gdyż podstawą do ustalenia zaliczek jest zawsze rozmiar zamierzonej działalności. Natomiast rozliczenie podatku od faktycznie osiągniętych dochodów nastąpi dopiero w zeznaniu rocznym, składanym w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, kiedy do opodatkowania zostanie zgłoszony faktycznie uzyskany dochód bądź strata.
DZIAŁY SPECJALNE PRODUKCJI ROLNEJ
Do składania deklaracji PIT-6 zobowiązani są podatnicy, którzy wykonują następujące czynności zaliczane do działów specjalnych produkcji rolnej:
  • uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych,
  • uprawy grzybów i ich grzybni,
  • uprawy roślin in vitro,
  • fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego,
  • wylęgarnie drobiu,
  • hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,
  • hodowla dżdżownic,
  • hodowla entomofagów,
  • hodowla jedwabników,
  • prowadzenie pasiek,
  • hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym
JOLANTA NOWAK
JOLANTA NOWAK
Urząd Skarbowy w Kościanie
PODSTAWA PRAWNA
■ Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
■ Rozporządzenie ministra finansów z 28 września 2007 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. nr 187, poz. 1329).