Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
ekspert Zespołu Doradztwa dla Pracodawców w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
■ Pracodawcy coraz częściej przekazują pracownikom nieodpłatne świadczenia w postaci karnetów rekreacyjnych, biletów do kina czy teatru. Czy mają one wpływ na podatki i składki ZUS?
- Obecnie rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, a to skłania pracodawców do wprowadzania nowych zachęt nie tylko, aby pozyskać, ale przede wszystkim, aby utrzymać pracowników w firmie. Stąd też pracodawcy oferują coraz atrakcyjniejsze pakiety nieodpłatnych świadczeń - opieka medyczna, siłownia, relaks w spa, dodatkowe ubezpieczenie na życie, ekskluzywne wycieczki zagraniczne, wynajem mieszkania. Niestety, przepisy podatkowe i ZUS-owskie nie są łaskawe i większość przyznawanych świadczeń stanowi dla pracownika dodatkowy przychód, od którego należy zapłacić podatek oraz potrącić składki ZUS.
■ Jaki wpływ takie dodatkowe bonusy od pracodawcy mają na rozliczenia pracowników?
- Skutek dla pracownika jest tym dotkliwszy, że otrzymując nieodpłatne świadczenie od pracodawcy, pracownik nie dostaje dodatkowych środków pieniężnych, a jednak musi ze swojego dochodu netto pokryć ten dodatkowy podatek oraz składki. Niektórzy pracodawcy idą dalej - aby zrekompensować pracownikowi te niedogodności, decydują się na pokrycie za niego podatku i składek ZUS.
■ Czy przyznanie podatnikowi dodatkowych środków na zapłatę podatków i ZUS też wpłynie na rozliczenia pracowników?
- Tak. Przyznanie pracownikowi dodatkowych środków na zapłatę należnego podatku i składek ZUS też podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu jako dodatkowe świadczenie. A to wywołuje znowu kolejne obciążenia dla pracownika i w konsekwencji prowadzi do tzw. spirali podatkowej. Jej uniknięcie jest możliwe poprzez zastosowanie odpowiedniego ubruttowienia. Ubruttowienie o należne w danym miesiącu podatki i składki ZUS powoduje, że świadczenie w miesiącu jego otrzymania staje się neutralne kosztowo dla pracownika. Pracownik nie traci więc na netto, choć wzrasta znacząco jego wynagrodzenie brutto, co może przyczynić się do szybszego przekroczenia kolejnego progu podatkowego. Ma to też przełożenie na koszty pracodawcy, gdyż zarówno od wartości świadczenia, jak i od dodatkowych środków pracodawca musi odprowadzić składki ZUS.
Notowała EWA MATYSZEWSKA
/>
Anna Misiak, ekspert Zespołu
Doradztwa dla Pracodawców w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i
Partnerzy
/
DGP
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.